Yağ ve Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Yağ ve şeker birçok hastalıklara davetiye çıkardığı gibi kilo vermenizi de zorlaştıran iki etmendir. Beslenmenin en önemli amacı her gıdadan düzenli miktarda almaktır. Et ve süt gibi ürünlerin vücuda katkısı büyükken şeker ve yağın ise hiçbir besinsel kaynağı yoktur. Yağ ve şekerler bu nedenle kilo vermek isteyenlere önerilmez.

şeker
şeker

Yağ ve Şekerin Zararları

Et, süt ve peynir gibi gıdaların içinde yeteri miktarda yağ bulunur. Yağ konusunda dikkat edilmeli ve kızartmalardan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Şeker ise çoğu gıdada doğal olarak bulunur. Kan şekerini yükselten gıdalardan kaçınmak gerekir. Daha çok hamur işleri, kek ve paslarda bulunan şeker miktarı kan şekerinizi yükseltir.

Kana hemen karışan ve rafine edilmemiş şekerler özellikle kan şekerinde dalgalanmalara neden olur. Tatlıların tüketim miktarını azaltmalı ya da sütlü tatlılara yönelmelisiniz.

yağ
yağ

Obezite ve pek çok hastalığın temelini alınan şekerli gıdalar oluşturur. Gün içerisinde aldığınız şeker miktarını azaltmanın bir diğer yolu ise meyveye ağırlık vermenizdir.

Şekerli ve yağlı gıdalar vücut enerjisini birden artırır ve tekrardan iştahınızın artmasına neden olur. Vücut indeksine dikkat eden sporcuların özellikle protein ağırlıklı beslenmeleri ve şekerden kaçınmaları gerekir. Kontrollü alınan ve doğal yollardan tüketilen şekerin vücuda zararı olmaz. Yağlarda ise özellikle zeytinyağı ve tereyağını kullanmalısınız. Diğer yağlar sağlığa zararlıdır ve kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir