İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi, Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelere seyahat etmek için kullanılan Schengen vizesi ile gidilen bir vize türü olmaktadır. Bu nedenle İtalya’ya seyahat amacınızı belirledikten sonra gerekli belgeleri tamamlamak gereklidir.

İtalya Vizesinde Gerekli Evraklar

İtalya vizesi çıkartmak için gerekli evraklar talep edilecek vize türlerine göre değişiklikler göstermektedir. Ancak tüm vize türleri için hazırlanması gereken belgeleri sıralamak mümkündür. Bu kapsamda italya vizesi için istenilen temel evraklar şunlardır:

  • İtalya vize başvuru formu,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Pasaport fotokopisi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • İkametgâh belgesi,
  • Banka hesap döküm bilgileri,
  • Seyahat sağlık sigortası,
  • Uçak bileti rezervasyon bilgileri,
  • Otel rezervasyon bilgileri şeklinde bilinmektedir.

İtalya Vizesi Başvurusu İçin Çalışanlardan İstenilen Ek Belgeler

Ülkemizden italya vizesi, ticari faaliyetleri kapsamında İtalya’ya gidecek olan kişilerden talep edilen ek belgeler aşağıdaki gibidir. Bunlar:

A4 hizmet dökümü, faaliyet belgesi, araç ruhsatı fotokopileri, tapu fotokopileri, senet fotokopileri, işe giriş belgesi, işveren mektubu belgesi, vergi levhası ve fotokopisi, maaş bordrosu, ticaret sicil belgesi fotokopisi, ticari davetiye, imza sirküleri ve fuar katılım belgesi ek belgeler arasında yer almaktadır.

İtalya Vizesi için Öğrencilerden İstenilen Ek Belgeler

İtalya vizesine başvurmak için eğitim ve ya staj amacı ile İtalya’da konaklamak istemekte olan öğrencilerden istenilen ek belgeler aşağıdaki gibidir. Bunlar:

Öğrenci belgesi, okul kabul belgesi, sponsora ait iş evrakları, mevcutsa diploma ve de transkript belgeleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri, 18 yaşından küçük olan kişiler için ebeveynlerinden alınan muvaffakatname şeklinde yer almaktadır.

Gerekli evrakları tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak İtalya Konsolosluğuna italya vizesi için teslim edilmesi gereklidir. Teslim edildikten sonra yapılması gereken vize sonucunun beklenmesidir.

Vize takibi direkt olarak başvuru yapılan konsolosluktan yapabilir. Ayrıca konsolosluklar tarafından resmi bir şekilde yetkilendirilmiş aracı kurum vasıtası ile de gerçekleştirebilmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle online takip hizmetleri veren aracı kurum işleri oldukça kolaylaştırmaktadır.

İtalya vizesi konusunda onay alındığında pasaporta eklenerek kişinin kendine sunulmaktadır. Bunun için de pasaportta boş sayfa bulunması gereklidir, bu boş sayfalar yaklaşık olarak en az iki adet olması gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir