Vücudun Temel Gereksinimi: SU

İhtiyacımız olan suyu gün içerisinde tüketmek hem sağlığa hem ruha iyi geliyor. Gün içindeki enerjimizi dahi etkileyen su, vücudumuzun %60’ını oluşturuyor. Bu nedenle yeteri kadar tüketmek oldukça önemli. Vücutta bulunan hücreler ihtiyaçları oldukları kadar suya kavuşamazsa işlevlerini yerine getiremiyorlar ve kişide hastalıklara, halsizliklere ve enerji düşüklüğüne neden oluyorlar. Aynı zamanda suyun yetersiz alınması; dikkat dağınıklığına ve hafıza sorunlarına da neden olabiliyor. Günde en az 8 bardak ama genel manasıyla 2,5 litre su tüketmek gerekiyor. Su tek başına tüketilmeli.Su yerine alınan sıvı içecekler maalesef vücudumuzda aynı etkiyi yaratmıyor.

su tüketimi
su tüketimi

Su Tüketimini Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Suyun önemini biliyor ancak bir türlü su içemiyor musunuz? Ya da su içmek sizde alışkanlık olmadığı için gün içinde su içmeyi unutuyor musunuz? Su tüketimini arttırmak için biraz çabalamanız gerekiyor. Mesela su içmek için sadece susadığınızı hissetmeyi beklemeyin. Bulunduğunuz ortamda her zaman bir sürahi ya da bir şişe su olsun. Her gördüğünüzde için. İçmek için kendinizi zorlayın. Sürekli dışarıdaysanız yani sabit bir yerde değilseniz çantanızda mutlaka su şişesi taşıyın. Yemeklerde içecek yerine su tüketin.

suyun faydaları
suyun faydaları

Gece yatmadan önce bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Gece yatmadan önce içilen bir bardak su kalp krizi riskini azaltır. Su içimini arttırmak için bazı uygulamalar bulunmakta. Bu uygulamalardan birini telefonunuza indirin ve o size her hatırlatma yaptığında su için. Su vücut için çok gerekli bir gıda. Eksik tüketildiğinde birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Aslında hastalıkların çoğunun temelinde vücudun susuz kalması yatıyor. Cildi de güzelleştiren su bence yeteri kadar içilmeyi hak ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir