Yüksek Topuklu Ayakkabıların Ayaklara Verdiği Zararları

Modanın vazgeçilmezi olan yüksek topuklu ayakkabıları giyerken ayak sağlığınızı da korumalı ve bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Yüksek topuklu ayakkabılar giyildiği zaman bedenin tüm ağırlığını taşıyan ayaklarınıza iki kat tehlike de vermiş olursunuz. Ayaklarınız öne doğru bükülür ve bu noktada vücut dengenizde zamanla bozulur.

yüksek topuk
yüksek topuk

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Vücuda Zararları

Ayak ile birlikte bilek burkulmaları yaşayabileceğiniz gibi ayağınızda su toplanmasına da neden olur. Ön ayaklarınıza aşırı yük bineceği için ayakların ön kısmı aşağı doğru bükülür. Denge kaynaklı burkulmalar sonucunda da çok farklı beden sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Ayağa belli bir yük bineceği için şiddetli sinir sıkışmaları da oluşur.

Dar ve sivri uçlu topuklu ayakkabılar özellikle tarak kemiklerinin yayılmasına engel olduğu için ayaklarınızda nasırlar oluşur. Kronik tarak kemiği rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

ayak ağrısı
ayak ağrısı

Ayak alt ekseni gerileceği için topuk ağrısı, topuk dikeni gibi rahatsızlıklarla da karşı karşıya kalma riskiniz oluşur.

Ayakkabı seçerken, ayağınızın rahat olmasına dikkat etmeli ve 5 cm’den fazla yüksek olan topuklu ayakkabılardan kaçınmanız gerekir. Topuklu ayakkabılar sadece ayağa zarar vermez, diz ve bel sorunlarına da davetiye çıkarır. Baş parmağa aşırı yük bineceği için sesamoid adı verilen kemikçiklerde kırık ya da ödemler oluşabilir. Genç yaşlarda devamlı yüksek topuklu ayakkabı giyenlerin ileri yaşlarda ayak bölgelerinde farklı hastalıklara yakalanacağı göz ardı edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir