VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

İnternet kullanımlarının oldukça yaygın olduğu bir dönemde yaşıyorken istediğimiz her bilgiye de en kısa süre içerisinde ulaşabiliyoruz. İnternette var olan her bilgiye de kolaylıkla erişebiliyoruz. Ancak bazı gizlenmiş ve yasaklı sitelere erişmek için de güçlük çekebiliyoruz. Bu bilgilere erişmenin en kolay yolu da VPN olarak bilinir. Yani farklı olan bir IP adresinden siteye erişmek olarak da ifade edebiliriz. Öte yandan da uzaktan güvenli erişim imkanı sağlamaya da yaramaktadır.


Gündelik yaşantılarımızın bir parçası haline gelmiş olan internet, hemen hemen her yerde kolaylıkla ulaşılabilen ve milyonlarca bilgi içerikleri ile hayatlarımızın vazgeçilmezi arasında yer almaktadır. İnternet ile alakalı en önemli şeylerden bir tanesi de VPN olmaktadır. Virtual Private Network kelimelerinin kısaltılmış hali olarak kullanılmaktadır.

Bu ağ sistemi genel olarak şirketlerin şubeleri arasında olan iletişimi şifreleyerek güvenli bir iletişim de sağlamaktadır. VPN ağları ile güvenliğinizi ve gizliliğinizi kontrol altına almak ve erişim engeli olan sitelere de daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır. Bazı firmalar ücretsiz olarak VPN hizmetlerini sunuyorken, bazıları da ücretli olarak VPN hizmetlerini sunmaktadır. Her VPN programının kendine has özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikler ise genel olarak hız, çoklu bağlantı, ücret, güvenlik duvarı ve sunucu konumları gibi daha pek çok özellikleri ile hizmet sunmaktadır. Bu anlamda da genellikle VPN hizmetlerinden pek çoğu kişiler tarafından büyük bir talep ve yoğunluk da buluyordur.

VPN ağı en temel anlamı ile internete başka bir IP adresi üstünden bağlanmanızı sağlayan bir hizmettir. VPN ağları dünya üzerinde yaygın bir şekilde hizmet veren ağ sistemleridir. Bu ağ da kimilerine göre yasak olan sitelere girmenin bir yolu olarak bilinir. Fakat bu alanda hizmet etmek için tasarlanmıştır. VPN Türkçe sanal özel ağ olarak da adlandırılmaktadır. Bu ağın amacı ise VPN kullanıcısı olan kişilerin, bulunmadığı bir noktadaki ağa erişebilme ve aynı zamanda veri aktarımında bulunabilme özelliği de bulunur.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN ağ hakkında nasıl çalıştığı da merak edilmektedir. VPN ağı çalışma mantığı ise oldukça kolaydır. Öncelikle masaüstü veya mobil cihazlarınıza bir VPN programı kurduysanız bu cihazınızdaki sanal bir ağ bağdaştırıcısı olduğu anlamına gelmektedir. Bu sayede de sizler internete bu ağ bağdaştırıcısı üstünden çıkmaktasınız. Bu özel ağ bağdaştırıcısı da sizlere özel olan bir IP adresi tanımlamaya yardımcı olur. İnternetinize VPN üstünden girdiğiniz takdirde IP adresiniz sizlere VPN servisi tarafından tanımlanan IP adresi olarak görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir