Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir?

Barınma, yeme, içme ve giyinme gibi ihtiyaçlarınızın önemi ne kadar fazla ise uykunun ihtiyacı da o kadar fazladır. Uyku sizleri sağlıklı tutan fonksiyonlar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Aracınıza nasıl belli bir aralıkta bakım yapıyorsanız, bedeniniz ve ruhunuzun da bakıma ihtiyacı olmaktadır. Siz güzel bir uyku çekiyorken uyku esnasında vücudunuz bir önceki günün yıpranma ve bozulmalarını da ortadan kaldırmaktadır.

Bizler farkına varmasak da uykunun hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir. Çünkü günün stresini ve yorgunluğu yalnızca uyuyarak atabiliriz. Uyumadan bunları ortadan kaldırmak da düşünüldüğü kadar kolay değildir. Uykunun hayatımızdaki yeri önemlidir diye belirtiyoruz. Ancak uykunun fazlası da zarardır. Yani her şeyin dozunda güzel olduğu gibi uyku da dozunda güzel olacaktır. Yani kısaca özetleyecek olursak da aslında düzenli uyku büyük bir öneme sahiptir. Düzensiz bir beslenme dahi sizleri rahatsız ediyorken, düzensiz bir uyku da sizleri rahatsız edebilir. Bunun için de elinizden geldiğince düzenli uyumaya çalışın. Düzenli uykunun faydalarını da her geçen gün göreceksiniz.

Düzenli Uykunun Sağlığa Faydaları

Düzenli olarak biyolojik saatlere göre uyuyan beden, vücudun tekrardan restore edilmesini sağlamaktadır. Vücutlarınızı sağlıklı tutabilmek adına, düzenli uykuyu da hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerekir. Kronik uykusuzluk iş güçlerinizi azalttığı gibi aynı zamanda özelliklerinizi de kısıtlar. Düzenli olan uyku; merkezi sinir sistemi, dolaşım, solunum, iskelet sistemleri ve kasların da büyük bir bölümünü tamir edebiliyor.

Eğer ki düzenli bir uykunuz yok ise beslenmek, hareketli bir hayat sürmek ve stresinizi kontrol etmek gibi faydalardan da tam anlamı ile yararlanmanız mümkün değildir. Uyku, sağlıklı ve düzenli olan bir yaşamın olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Uykudan fedakarlık yaparak daha da fazla çalışmak, sağlık bakımından sizlere dezavantaj sağlayacaktır.

Düzenli uykular hafızalarınızı güçlendirerek, beyninizi de dinlendirmektedir. Yani kısacası uyku beyninizin yakıtıdır. Uyku, kalp ve sindirim sistemlerinizi koruduğu gibi odaklanmayı da büyük bir ölçüde kolaylaştırmaktadır. Daha da iyi sindirdiğinizde ve beyninizi dinlendirdiğiniz takdirde ömrünüzü daha da sağlıklı bir şekilde geçirmeniz de mümkün olacaktır. Her gün aynı saatte yatamayabilirsiniz. Ancak günde ortalama olarak yaklaşık 7-8 saat aralığında uyumanız gerekmektedir. Zaman zaman uyku düzenleriniz bozulabilir. Fakat bu sürekli oluyor ise sorun da teşkil edecektir. Uyku borcunuzun olduğu zamanda ilerleyen diğer günlerde biraz daha fazla uyuyarak aradaki farkı kapatmanız da mümkündür. Yani kısacası düzenli uykunun önemi oldukça büyüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir