Sonbahar Aylarında Sağlıklı Kalabilmek için Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Yakıp kavuran yaz aylarını bitirdik ve Eylül ayına geçerek Sonbahar mevsimine geçiş yaptık. Eylül ayının sonlarına yaklaşmamıza rağmen sıcaklar halen yurdu terk etmiş değil. Bu insanlar arasında sevinç yaratırken bu durumun fazla uzun sürmeyeceği de gelen bilgiler arasında. Önümüzdeki günler içerisinde havalar mevsim normallerine yaklaşarak soğumaya başlayacak. Siz de kendinize dikkat etmelisiniz.

Havaların soğuması ile beraber kendinize tekrardan dönüp bir bakmanız gerekecek. Soğuklar cildinizi yoracaktır ve bu da cildinizin kurumasına, dolayısıyla da sivilcelerin yoğun bir şekilde çıkarak sizi rahatsız etmesine sebebiyet verecektir. Bu dönemde kendinize dikkat ederek nemlendirici kremlere başvurun. Yatmadan önce ve kalktıktan hemen sonra nemlendirici kreminizi sürerek devam edin. Bu sizi dış etkenlere karşı koruyacaktır.

Sağlıklı Beslenin

Sonbaharda hastalıklara yakalanmamak için de temkinli olmanız gerekiyor. Özellikle artık buzlu içeceklerden normal soğukluktaki içeceklere geçin. Sıcak içecekleri de daha fazla tüketmeniz gerekecektir bu dönemde. Ayrıca beslenmenize de özen göstermeniz gerekiyor. Kahvaltı öğününü asla atlamadan eksiksiz bir şekilde yapmanız şarttır. Yumurtanız, peyniriniz ve zeytininiz masanızın temel taşlarından olmalı. Akşam yemeklerinde çorbayı ve sebze yemeğini atlamayın. Ağır yemeklerden kaçının, içecek olarak da genellikle meyve suları tercih edin. Taze sıkılmış portakal, greyfurt, elma gibi meyve suları sizin için adeta deyim yerindeyse biçilmiş kaftan olacaktır. Asitli içeceklerle sağlığınızı bozacağınıza faydalı içecekler tüketin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir