Sevgililer Günü Cinayeti

Geçtiğimiz günlerde sevgilisi olanların çılgınlar gibi kutladığı; sevgilisi olmayanların ise yer yer gıpta ile yer yer öfke ile bakakaldığı gün ‘Sevgililer Günü’. Kafaların çevrildiği her yerde ya büyük ayıcıklar ya da kırmızı güller hüküm sürerken aslında gerçek hikayeye ne kadar hakimiz? Aslında hüzünlü bir ölüm haberi olduğunu bilseydik bu kadar büyük hevesle kutlamaya devam eder miydik?

Sevgililer günü
Sevgililer günü

Aziz Valentine

Eski Roma zamanında yaşayan Valentine dönemin papazıdır. Belki de yüzlerce aşkın en ünlü tanığı olup kalplerini aşka giden yüzükle birleştirmiştir.
Dönemin imparatoru 2.Claudius genç erkekleri orduya alıp ülke savunmasında kullanmaktaydı. Ülke yönetimi için en önemli gücün orduda yani askerde olması gerektiğine inanan Claudius bir kesim tarafından acımasız ve gaddar olarak tanımlanmaktadır. Çünkü erkeklerin orduya girdikten sonra akıllarını karıştıracak başka bir konu olmamasını istemekte bu yüzden de aşk konularından uzak tutmaya çalışmıştır. Taştan kalp olarak mimlenen imparator, çiftlerin evlenmesinin önüne geçmiş ve evliliği yasaklamıştır. Aziz Valentine ise bu durum karşısında gizli gücünü ortaya koymuş genç aşıkları gizli gizli evlendirmiştir. Bu durum bir süre sonra imparatorun kulağına gider ve işler karışır. Aziz Valentine tutuklanarak ibret-i alem olsun diye sopa ile döve döve öldürülmüştür. Milattan sonra 270 yılında ölen Valentine’nin ruhu ancak 226 yıl sonra huzur bulmuştur. 496 yılında Papa Gelasius tarafından 14 Şubat ölüm yılı olarak belirlenmiş, Hristiyan şehitliğine gömülmüştür.

14 şubat
14 şubat

Valentine’nin ölüm yıldönümü olan 14 Şubat’ın, sevgililer günü olarak kutlanmaya başlanması ise 1800 lü yıllarda Esther Howland’ın sevgilisine gönderdiği sevgi dolu kart ile başlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir