Kıl Dönmesi Nedir

İnsanların yaşadıkları sağlık problemlerinden birisi halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen pilonidal sinüs hastalığı olmuştur. Kıl dönmesi son derece yaygın bir sağlık problemi olup her yaş grubu insanda sıklıkla görülür. Kıl dönmesi isminde de anlaşılacağı gibi kıl’ın derinin içine doğru büyümesiyle olur.

hasta
hasta

Genellikle bel ve kuyruk sokumuna yakın bölgelerde olur. Öte yandan insanlar traş ettiği deri dokularının hemen her yerinde görülmesi de mümkündür. İnsanlarda kıl dönmesi görülmesinin birçok nedeni vardır. Öncelikli olarak Vücutta istenmeyen kılların traş edilmesi, çok dar kıyafetler giyilmesi, aşırı kilo, gün içinde oturarak çalışmak, çok terleme ve vücutta aşırı oranda meydana gelen kıllanma kıl dönmesine neden olan belirtilerdir.

Kıl dönmesinin Belirtileri Nelerdir

Kıl dönmesinin görülen en temel belirtileri ise bölgede kızarıklarla birlikte oluşan tahriş, yoğun kızarıklık ve oluşan kaşıntıdır. Kıl dönmesinin olduğu bölgede oluşan iltihaplı şişlik de gözle görülür kıl dönmesi belirtileridir. Kıl dönmesinin tedavisi ise hem kolay hem de zordur. Nedeni ise dönen kılı çıkarabilmek iyi görmek ve elinizin titrememesi gerekir. Kıl dönmesi tedavisinde Özel bir cımbız yardımıyla kılı çekebilirsiniz.

doktor
doktor

Farklı yöne doğru traş yaparak tahrişi azaltabilirsiniz. Kılların uzamasını sağlayarak bir zaman sonra kılı doğru yönde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çeşitli kremler kullanmak suretiyle kıl dönmesinin önüne geçebilirsiniz. Kıl dönmesinin ameliyat durumu ise daha derin olan kıl dönmelerinde olup ağırlıklı olarak lokal anestezi ile yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir