Sevgili Makarnam

Makarna olmazsa ne yapardık? Ev kadınları, öğrenciler, çocuklar ne yapardı? Makarna, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin ve çok yararlı bir besin kaynağı. A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve protein yönünden de çok zengin.

makarna
makarna

Yağ oranı ise düşük. Dolayısıyla kolestrol riski yok. Makarna kompleks karbonhidratlar grubundan. Yani metabolizmada kolayca parçalanıp hemen enerjiye dönüşüyor. Kolay ve hızla hazmedilen bir besin olmasının nedeni bu. Ve genel kanının aksine şişmanlatma riski yok. Çünkü içinde şişmanlatıcı unsurlar bulunmuyor. Formuna dikkat eden herkes, hafif bir sosla yapılmış makarnayı gönül rahatlığı ile yiyebilir.

 Püf Noktaları

Makarnayı pişirirken çok su kullanın ve ocakta çok fazla bekletmeyin. Paketin üzerindeki pişirme süresine sadık kalın. Bu paketleri pişirmeden bir yıl kadar saklayabilirsiniz. Serin ve kuru bir yerde bu kadar süre tutabilirsiniz. Bu arada pişmiş makarnalarınızı da hava almayan bir kabın içinde üç ile beş gün arası saklayabilirsiniz.

soslu makarna
soslu makarna

Herkes değişik çeşitlerini sevse bile en pratik olan yoğurtlu makarna. Hatta bunun üzerine biraz serpeleyeceğiz beyaz peynir ile tadı çok daha güzelleşecektir. Bolonez sos olarak bilinen çeşidini ise anneler yıllarca kıymalı makarna olarak sofraya getirdiler. Ama yağ oranı fazla olabilir. Bunun yerine domatesli makarna sosu çok daha sağlıklı duruyor. Ya da ton balıklı makarnaya hiçbir çocuğun hayır dediği görülmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir