Sağlıklı Gıdalar Tüketin, Kaliteli Yaşayın

Sağlık demek kaliteli bir yaşam demek, sevdiklerimizle daha uzun zamanlar geçirebilmemiz demektir. Tabi bu şekilde ifade etmek kolay gelebilir ama bunun için de bir çaba göstermek gerekiyor. Mesela ilk olarak yediklerimize ve içtiklerimize azami özen göstermemiz gerekiyor. Uzmanlar boşuna söylemiyor, ne yerseniz o’sunuz diye. Gerçekten hangi besini ne sıklıkla tüketiyorsanız, onun cildinize, saçınıza hatta iç organlarınıza yansımasını görürsünüz.

kızartma
kızartma

Kızartmalardan Uzak Durun, Sebze Tüketin

Sağlıklı beslenmek demek ille de pahalı organik yiyecekler tüketmek demek değildir. Mesela bol yağlı kızartmalar, hamur işleri yemeyerek işe başlayabilirsiniz. Çünkü bu tip gıdalar diyabeti tetikleyeceği gibi vücudunuza da fazla kilo olarak geri döner. Hal böyleyken evde pişirdiğiniz yiyecekleri doğru yöntemler ile pişirerek besin değerini kaybetmeden sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

sebze
sebze

Kızartmaları yağda değil fırında yapabilirsiniz. Fazladan karbonhidrat yerine mesela beyaz pirinci daha az bulguru daha fazla tüketebilirsiniz. Sebze ağırlıklı beslenmeniz hazmı kolaylaştırdığı gibi lif oranı yüksek besinler olduğundan metabolizmanızın da hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir