Saç Hangi Sıklıkla Yıkanmalı?

Saçların hangi sıklıkla yıkanması gerektiği ile ilgili birtakım farklı görüşler bulunuyor. Fakat genel olarak herkes saçların normal şartlar altında haftada en fazla 3 kere yıkanmasının yeterli olduğunu söylüyor.

Saçların aşırı yıkanması saç derisindeki koruyucu bakterilerin zarar görmesine yol açtığı için saçların doğal ve canlı havası bozulabiliyor.

saç
saç

Yağlı Saç Nasıl Yıkanmalı?

Saçta yer alan yağlanmanın da saçları yıkayınca geçeceği düşünüyor. Ancak saçta ortaya çıkan yağlanma yıkama ile değil beslenme alışkanlıkları ile düzelebilmektedir. Bu yüzden saçlarınız yağlandığı zaman yıkama ile birlikte birtakım noktalara daha dikkat ederek hayat  tarzınızda ufak değişikliklere gitmeniz gereklidir.

Aşırı yağlanma problemi yaşıyorsanız saçlarınızı yıkarken aşırı sıcak su kullanmaktan uzak durmalısınız. Sıcak su yerine ılık su ile saçlarınızı uygun bir şampuan ile yıkarsanız yağlanmasının süresini uzatmaya başlarsınız.

saç bakımı
saç bakımı

Yağlanmayı geciktirdiğiniz için her gün yıkamak zorunda kaldığınız saçlarınızı 2 günde 1 yıkamaya başlayabilir ve saçlarınıza verdiğiniz zararı engelleyebilirsiniz. Ayrıca saçlarınıza uygun şampuan ve bakım kremleri kullanmanız da yıkama süresini geciktirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir