Psikolojik Sorunlara Umut: TMU Manyetik Uyarım Tedavisi!

Nöropsikiyatri alanında yeni ve umut vaat eden tekniklerden biri olan Transkraniyal Manyetik Uyarım tedavisi, beyindeki nöronların uyarıldığı noninvaziv (kansız, ameliyatsız) bir yöntem. Teşhisinde zorlanılan ya da ilaç tedavilerinin yanıt alınamadığı hastalıklarda tmu tedavisi oldukça başarılı sonuçlar veriyor. TMU cihazı ile beyinin belirli bölgelerine gönderilen kısa ve güçlü manyetik uyarılar, bozulan sinir sistemi aktivitesini dengelemeyi amaçlıyor.

psikolojik sorunlar
psikolojik sorunlar

 

TMU Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Hastalık nedeni ile fonksiyonu bozulmuş olan beyin hücrelerinde, oluşan enerji akımı ile biyokimyasal bir faaliyet oluşmasını sağlıyor. Hedef noktadaki nöronsal depolarizasyon ile vücudun kontrol ve tedavi mekanizması harekete geçiriliyor. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, hastanın başına sadece hijyen amaçlı bir başlık takılıyor. TMU cihazının uzman hekim tarafından belirlenen uyarı gücü, süresi, ikaz aralığı ile tmu tedavisi için uyarılar verilmeye başlıyor. Hastalığın şiddetine göre tedavi 5-30 dakika ve farklı seans aralığında tekrarlanabiliyor.

tmu tedavisi
tmu tedavisi

 

TMU Tedavisi Kullanılabilen Hastalıklar

Özellikle yüksek direnç gösterip kronikleşen depresyon sorunları başta olmak üzere, beyin travmaları, beyin felci, migren, şizofren, panik atak, Parkinson, unutkanlık, bunama ve kronik ağrılar gibi birçok rahatsızlık için tmu tedavisi kullanılabiliyor. Bilinen en yaygın tekniklerden olan Elektrokonvülsif tedavinin aksine, zihin bulanıklığı, sersemleme veya hafıza kaybına da sebep olmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir