Plaka Tanıma Sistemi

Günümüzde yazılım ve kamera teknolojisinin hızla ilerlemesi ile birlikte pek çok kayda değer gelişme elde edilmiştir. Kameralardan alınan görüntüler doğrultusunda, bilgisayar aracılığı ile kullanılan plaka tanıma yazılımı sayesinde plaka karakterlerini tanıma ve tanımlanan karakterlerin ASCII karakter kodları ile veri tabanında saklanması ve gerekli olduğu süreçte bilgileri alınan aracın fotoğrafları ile sorgulanmasına dayanan bir görüntü teknolojisidir. Kısaca bir görüntü işleme ürünü olan araç tanıma sistemleri, plakada yer alan karakterleri tanımlayan ve tanımladığı verileri yedekleyen ve istenildiği zaman diliminde de bu verileri sorgulamaya yarayan bir sistemdir.

plaka tanıma sistemleri
plaka tanıma sistemleri

 

PTS (Plaka Tanıma Sistemi), taşıtları örneğin: otomobil, otobüs kamyon gibi araçların plakalarını insansız olarak tanımalar. Plakaların tanımlanması için kameralardan destek alınması üzerine bu sisteme görüntü tanıma sistemi denmiştir. Site otoparkları, karayolları, güvenlik denetleme noktaları ve ticari otoparklarda sıklıkla kullanılan taşıt tanıma sistemi, giriş ve çıkışlarda daha yüksek kontrol ve denetim sağlamaya yardımcı olur.

Plaka Tanımlama Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Her geçen gün daha tehlikeli bir yere dönüşen dünyada güvenlik sistemleri geliştirilmeye ve olabildiğince arttırılmaya çalışılmaktadır. Güvenlik söz konusu olunca ve özellikle araçlar göz önünde bulundurulduğunda herkesin aklına şüphesiz ki ilk olarak araç tanıma sistemi gelir. Geliştirildiği günden beri pek çok olumlu sonuca varılan plaka tanıma sistemleri sayesinde güvenlik denetim düzeyi en üst seviyeye çıkarılmıştır.

 

plaka tanıma
plaka tanıma

 

Plaka tanımlama sistemleri günümüzde akla gelebilecek her yerde erlin olarak kullanılır. Özellikle otopark giriş çıkışları, sitelerde misafir ve yetkili araçlarının tanımlanmasında, hastane, benzin istasyonu, trafik projelerinde otoyol araç tanımalarında, askeri bölgelerde, emniyet teşkilatlarında ve alışveriş merkezi gibi yerlerde giriş ve çıkışın yoğun olduğu noktalarda plakasını ve modelini gösterir.

Plaka Tanımlama Sistemi Nasıl Kullanılır?

Araçların kamera ile elde edilen görüntüler canlı olarak Plaka Tanıma Sistemi ile incelenir ve görüntüdeki plaka da bulunan karakterler yazıya dönüştürülür. Plaka tanımlama sistemi plakayı görüntüleyerek çalıştığı için dışarıdan herhangi bir müdahaleye veya kumanda gibi bir cihaza ihtiyaç yoktur. Araca veya sürücüye hiçbir belge verilmez. Aracın tanımlanması ve plakanın okutulması için aracın daha önceden tanımlanan bir araç olmasına da gerek duyulmaz. Bu sayede plaka tanımlama sistemlerinin bulunduğu bir alanda misafir araçlar kolayca tanımlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir