Orhan Pamuk Kimdir?

Tam adı Orhan Ferit Pamuk olan ünlü Türk romancı, kazandığı diğer ödüllerin yanı sıra 12 Ekim 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş ve henüz 54 yaşında olduğu için bu ödülü kazanan en genç edebiyatçılardan biri olmuş, aynı zamanda Nobel Ödülü almış ilk ve tek Türk yazar olarak tarihe geçmiştir. Gelin birbirinden güzel eserleri edebiyatımıza kazandıran ve milli gururlarımızdan biri olan bu yazar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olalım.

Orhan Pamuk, 7 Haziran 1952 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu büyük bir kütüphanesi olan evlerinde, romanların arasında geçiren Pamuk ilk edebî tecrübelerini yine bu evde kazanmıştır. Robert Koleji’ndeki eğitimini başarıyla tamamlayan Pamuk, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde eğitim hayatına devam etmiş ve bir müddet sonra İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsüne geçiş yapıp oradan mezun olmuştur.

Başlangıçta ressam olma hayliyle yaşayan ancak Mimarlık bölümünü okuduğu sırada bu hayalinden vazgeçen yazar, kariyerini mezun olduğu gazetecilik alanı üzerinde de inşa etmemiştir. 1974 yılında “romancı” olmaya karar veren Pamuk, okuma ve yazmaya odaklanmıştır. Kendini bu iki temel amaca adayan Pamuk “Karanlık ve Işık” adlı ilk romanını yazdı ve onunla Milliyet Roman Yarışmasına katıldı. Bu yarışmada birinci oldu ve birinciliği Mehmet Eroğlu ile paylaştı.

Edebiyat hayatına attığı bu başarılı adımlarına daha hızlı ve kararlı olarak devam eden Pamuk, 1982 yılında evlenmiş ve o evlilikten bir kız çocuğu sahibi olmuştur. İlk eşi ile 2002 yılında boşanmış ve 2022 yılında yeniden evlenmiştir. Birbirinden güzel hikayelerin yer aldığı eserlerini okurlarıyla paylaşan Pamuk, 30 yıldan fazladır kafasında kurguladığını söylediği ve son eseri olan “Veba Geceleri” 23 Mart 2021 yılında yayımlamış ve büyük bir ilgi görmüştür.

Orhan Pamuk’un Ödüllü Eserleri

“Karanlık ve Işık” adında yazdığı ilk romanı 1982 yılında “Cevdet Bey ve Oğulları” adıyla yayımlandı ve bu kitapla 1983 yılında Orhan Kemal Roman Armağanı’na layık görüldü. 1983 yılında yayımladığı, üç kardeşin babaannelerini ziyarete gittikleri kasabada geçirdikleri zamanı konu alan ikinci romanı “Sessiz Ev” ile 1984’te Madaralı Roman Ödülü’nü kazandı. Yine aynı romanının Fransızca tercümesi ise 1991yılında Prix de la Découverte Européenne ödülünü almaya hak kazandı.

Hemen hemen yayımladığı her romanıyla ödül alan Orhan Pamuk, 1985 yılında yayımlanan üçüncü romanı “Beyaz Kale” ile 1990 yılında ABD’de Independent Award for Foreign Fiction ödülünü kazandı ve İngilizce ile birlikte birçok dilde de yayımlanan bu romanı sayesinde yurt dışında da tanınmaya başladı ve uluslararası bir üne sahip oldu. 1998 yılında yayımladığı yedinci kitabı “Benim Adım Kırmızı” romanı 24 dilde çevrildi ve 2003 yılında Internetional IMPAC Dublin Literary Award ödülünü kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir