Meyve Suları Hakkında Bilmediklerimiz

Özellikle çocukların en sevdiği içeceklerden bir tanesi de kuşkusuz ki meyve sularıdır. Sadece çocuklar değil genç yaşlı, kadın erkek birçok kişi meyve suyu tüketimini bol bol yapar. Evet oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Fakat her şeyin fazlası zarardır, bunu unutmamalı. Meyve şekeri çok fazla olduğu için vücuda zarar verebilir. Bu nedenle beslenme uzmanları günlük en fazla 50 gram meyve şekeri tüketmenizi tavsiye ediyor. Bu yazımızda meyve suları hakkında bazı temel bilgileri sizlerle kısaca paylaşacağız.

hazır meyve suyu
hazır meyve suyu

Hazır Meyve Sularına Hayır

Aslında bir bardak nar suyu, havuç suyu veya portakal suyu içtiğinizde meyve şekeri fazlasıyla almış oluyoruz. Bu yüzden meyveleri farklı ürünlerde tüketebiliriz, günlük şeker alımının bu şekilde dengelenmiş olur. Bir anda şeker yüklememiş oluruz. Meyve suyundan ziyade meyveyi yemek aslında daha mantıklıdır.

meyve suyu
meyve suyu

Çünkü meyve ile beraber lif tüketimi yapmış oluyoruz. Lifler sayesinde şeker kana direkt karışmıyor. Hazır meyve suları konusunda herkes temkinli olmalıdır. Çünkü kutu meyve suları göründüğü kadar masum olmayabiliyorlar. Bunların içerisinde ne yazık ki meyveden daha çok tatlandırıcılar ve sitrik asit bulunuyor. Yani katkı dolu meyve sularından kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir