Kronik Yorgunluk Nedir?

Uzun süre boyunca yorgunluk, dikkat bozukluğu, duygu durum değişiklikleri, yorgun uyanma ve sosyal hayatınızın giderek azalması gibi problemler yaşıyorsanız kronik yorgunluk rahatsızlığını yaşıyor olabilirsiniz.

yorgunluk
yorgunluk

Dinlenme ile engellenemeyen bu yorgunluk belirtileri kas ağrıları ve metabolizmayı olumsuz yönde etkileyebilecek etkilere de sahiptir. Kronik yorgunluk yaşadığınız zaman kendinizi sürekli olarak enerjisiz ve bitkin hissedersiniz. Bu durum ise sosyal yaşantınızın giderek azalması ve kaybolmasına yol açar.

yorgun olmak
yorgun olmak

Kronik Yorgunluk Tedavisi Nedir?

Kronik yorgunluk tanısı koyulduktan sonra bu rahatsızlığın semptomatik ve kombine tedavileri uygulanmalıdır. Tedavi her zaman semptomların azalmasını hedefler.

Tedavi kapsamında öncelikle davranışsal terapi ve dereceli egzersizler yapılır. Beslenme düzeni bozuk olan kişiler için düzenli beslenme programları oluşturulur.

kronik yorgunluk
kronik yorgunluk

Kronik yorgunluk beraberinde depresyonu da getirebileceği için kişide depresyon mevcut ise depresyon için ilaç tedavisi kombinasyonu yapılır.

Eğer üzerinizde en az 4 aydır geçmeyen bir yorgunluk ve enerjisizlik hissediyorsanız bu durumu ciddiye almalı ve uzman bir doktora gitmelisiniz. Erken tanı koyulan rahatsızlıklarda tedaviler daha kolay bir şekilde uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir