Kasık Ağrısı Neden Olur?

Bayanların daha sık şikayet ettiği kasık ağrıları birtakım ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Şiddeti bazı zamanlarda nefes almayı zorlaştıracak kadar ağır olan kasık ağrıları gündelik hayatınızı dahi sürdürememenize yol açabilir.

Yumurtalık kistleri içi sıvı dolu olduğundan dolayı her ay meydana gelen yumurta kesesi hormonal düzensizlikleri, bazı hastalıkların ortaya çıkması ve ilaçların kullanılması sebebiyle ağrıya yol açabilir.

kasık ağrısı
kasık ağrısı

Miyomlar kadınlarda en fazla ortaya çıkan hastalıklardan birisidir. Miyomlar, rahimin kas dokusunda meydana gelen iyi huylu tümörlerdir. Fakat miyomların büyüklüğü ve yer aldıkları konum kasık ağrılarına yol açabilir.

Endometriozis ve Adet Dönemi

Adet dönemindeki kasık ağrıları kişilerin bünyesine göre değişmektedir. İlaç kullanımı, üşütme, beslenme gibi sebeplerden dolayı her ay bu ağrıların şiddeti değişebilir. Ancak adet döneminde aşırı bir kasık ağrısı söz konusu oluyor ise mutlaka vakit kaybetmeden bir uzman doktora muayene olmanız gereklidir.

kasık ağrıları
kasık ağrıları

Hormonal uyarılmalar sebebiyle ortaya çıkan endometriozis hastalığı kasık ağrılarına yol açmaktadır. Menopoz dönemine kadar tekrar edebilen bu hastalık gebeliğe de engel olabileceği için tedavisi hızlı bir şekilde başlatılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir