Kalpte Üfürüm Nedir?

İnsanların en can alıcı organları beyin ve kalp. Günümüzde pek çok insanın aniden kalp krizinden öldüğü göz önüne alınırsa kalp sağlığına dikkat etmek gerektiği de ortada. Bazı ufak gibi görünen detayları atlamamak gerekiyor.

Kalpte üfürüm de onlardan birisi. Üfürüm ya da halk arasındaki deyişiyle üfürük kalpten gelen sıra dışı seslere verilen isim.

Özellikle çocukluk döneminde görüldüğünde de çocuklarda kalp hastalığı olmasının belirtileri arasında.

kalp
kalp

Nedenleri:

Üfürümün ciddiyetine dair tanıyı koyabilecek kişi bir uzman hekim yani kardiyolog. Kimi zaman üfürümler masum olabiliyor ve herhangi bir sorun teşkil etmiyor, bazen ise ciddi bir sorun ve başka bir kalp hastalığının temel belirtisi.

Nedenlerine dair net bir şey söylemek güç olmakla beraber yaşanan ateşli hastalıklar, solunum problemleri, yanlış oturma pozisyonları, doğum sırasında yaşanan problemler, kansızlık temel nedenleri arasında sayılabilir.

kalp hastalıkları
kalp hastalıkları

Tedavi Süreci                              

Hastalığın tedavisi, durumun ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak değişmekle beraber masum görülen üfürümlerde kardiyologlar kendinden geçmesini beklerken, masum olmayan üfürümlerde stent, balon, yeni kalp kapağı takma gibi tedaviler uygulanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir