İngilizce Öğretmenliği’nden Mezun Olanlar Hangi Alanlarda Çalışabilir?

İngilizcenin öneminin artması, okul öncesi eğitimden itibaren kullanılmaya başlanmasına neden olmuştur. İngilizce dilini akıcı bir şekilde kullanabilen öğretmenler yetiştiren üniversite programlarına dahil olan öğrenciler okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi becerilerini geliştirecek dersler almaktadır. Eğitimi süresince kendilerini geliştiren adaylar, mezun olduklarında çeşitli alanlarda çalışma fırsatı bulabiliyor.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları

İngilizce öğretmenliği lisans programından mezun olan öğrenciler kamu ve özel sektörde çalışma imkanı bulabiliyor. Mezunlar öğretmenlik dışında İngilizce bilgisine ihtiyaç duyulan özel şirketlerde de çalışabiliyor. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölüm mezunları formasyon aldıktan sonra öğretmenlik yapabiliyor. İngilizce öğretmenliği bölümü iş olanaklarını maddeler halinde ele alacak olursak;

Kamu ve Özel Kurumda İngilizce Öğretmenliği

Eğitim ve Edebiyat Fakültesi’nin İngilizce bölümü mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında ve özel okullarda İngilizce öğretmenliği yapabilirler. KPSS’ye girerek yeterli puanı alan mezunlar, devlet okullarında görevlendirilir. İngilizce öğretmenliği gerek devlet okulları gerekse özel okullarda gereksinimin yoğun olduğu branşların başında geliyor.

Dil Kurslarında İngilizce Öğretmenliği

İngilizce öğretmenliği bölümü mezunları özel dil eğitimi veren merkezlerde YDS, TOEFL, KPDS gibi sınavlara hazırlananlara içerik aktarımı, soru kontrolü ve sınava hazırlık ders anlatımı gibi çalışmalar yürütebiliyor. Bu kurslarda konuşma ve anlama becerisini geliştirmek isteyen her yaştan kişilere İngilizce eğitimi de vermek mümkün oluyor.

Basın Yayın Organlarına Bağlı Editörlük

İngilizce öğretmenleri ve Dilbilim mezunları kamu veya özel sektörde basın-yayın organları arasında editör ve çevirmen olarak görev yapılabiliyor. Dilbilgisi kurallarına hakim olduğunuzu düşünüyorsanız, gazetelerin dış haber bölümünde çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Metin yazarlığı, yaratıcı yönetmenlik ve reklamcılık alanları gibi oldukça geniş bir alanı kapsar.

Tercümanlık

Tercümanlık genelde dilbilim mezunlarının tercih ettiği bir sektör olarak bilinir. İster bir tercüman bürosunda isterseniz de kendi tercüman büronuzu açarak çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Dinleme ve konuşma becerilerini geliştiren İngilizce öğretmenliği bölümü mezunları için eş zamanlı tercümanlık da bir diğer alternatif.

Akademik Kariyer Planı

Kariyerine akademik alanda devam etmek isteyen İngilizce Öğretmenliği’nden mezun olanlar, lisansüstü eğitim programlarına dahil olabiliyor. Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmak isteyen öğrencilerin, eğitim süresince kendini geliştirmesi ve dil becerilerinin yüksek olması gerekiyor.

İngilizce Öğretmenliği Bölüm Mezunları için Diğer İş İmkanları

Üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği ve Dilbilim bölümlerinden mezun olanlar, havayollarında hosteslik kurslarına katılarak kariyerine bu yönde devam edebilirler. Yine havayollarında dış ticaret, spikerlik, halkla ilişkiler gibi alanlarda çalışma olanakları vardır.

İngilizce öğretmenliği bölüm mezunları için bir diğer çalışma alanı ise bireysel olarak veya turizm şirketlerinin bünyesinde turist rehberliğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir