Göz Kapağı Estetiği Öncesi Sonrası

Göz kapağı estetiği, doğuştan çeşitli göz kapağı sorunlarını veya zamanla oluşan göz kapağı sarkmaları, göz torbaları ve göz çevresindeki kırışıklıkları iyileştirmek için yapılan kozmetik bir işlemdir.

Operasyon ile üst ve alt göz kapaklardaki deformasyonlar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Cerrahi girişimlerin amacı; göz çevresine daha genç, dinamik ve sağlıklı görünüm kazandırmak ve fonksiyonel kayıpların giderilmesi sağlamaktır. Göz kapağı estetiği öncesi sonrası yapılan küçük dokunuşlarla ve müdahalelerle göz altlarının yanak yapısıyla uyumlu olması sağlanır. 

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı estetiği öncesi hastanın endişelerini ve operasyondan beklentilerini değerlendirmek için plastik cerrah ile bir konsültasyon yapılır. Sürecin nasıl ilerleyeceği görüşülür ve göz kapağı ve göz çevresinin değerlendirilmesi süreci başlar. Göz kapağı estetiği öncesi tetkikler ve hastadan istenilenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Operasyon öncesi hastadan kan sulandırıcı ilaç kullanımına ara vermesi istenir. E vitamini içeren besinlerin ve yeşil çay gibi içeceklerin tüketimi, ameliyattan 1 hafta önce kesilmelidir.
  • Estetik operasyon sırasında komplikasyon geliştirmeye risk taşıyabilecek tiroid ve hipertansiyon gibi hastalıkların değerlendirilmesi yapılır.
  • Genel sağlık ve göz sağlığı kontrol edilir.
  • Hasta, göz tansiyonu ve kuru göz gibi sorunları varsa önceden doktora bildirmelidir. 
  • Göz kapağı estetiği önce sonra gelişebilecek riskler tartışılır ve komplikasyonların gelişmesini engellemek için önlemler alınır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Bakım

Göz kapağı estetiği operasyonu tamamlandıktan sonra, prosedürün başarısı değerlendirilir ve alınması gereken bakım önlemleri hakkında hastaya bilgilendirme yapılır. Göz kapağı estetiğinden sonraki süreçte dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

  • Prosedürü takip eden birkaç gün boyunca bir miktar şişlik ve rahatsızlık hissetmek normaldir. Şişliği azaltmak için başın yüksekte tutulması yani eğilmemek önemlidir. 
  • Göz üzerine ve çevresine soğuk kompres uygulaması yapılabilir.
  • Özellikle ilk hafta yorucu egzersizlerin ve aktivitelerin yapılması önerilmemektedir. 
  • Operasyondan sonraki birkaç hafta göz makyajı yapılmaması, alkol tüketilmemesi ve yüzün güneşten uzak tutulması gerekir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir