IBAN Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

İnsanlar arasında gerçekleştirilen para transferleri son derece değerli ve önem arz eden işlemlerdir. Bu işlemlerin olabilecek en kısa sürede tamamlanması kadar güvenli bir şekilde gerçekleşmesi de önem arz eder. Geçmiş dönemlerde insanlar havale ya da EFT işlemlerinde hesap numaralarını kullanırken artık IBAN numarası kullanılmaya başlanmıştır.

IBAN kelimesi “International Bank Account Number” kelimelerinin kısaltılması ile oluşmuş bir tabirdir. Kısaca bankaların müşterileri için tanımlamış olduğu uluslararası hesap numarasıdır. Daha hızlı ve kolay bir biçimde para transferlerinin gerçekleşmesi amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Avrupa Birliği tarafından kabul edildiği için çok sayıda ülkede ortak olarak kullanılır.

IBAN Ne İşe Yarar?

IBAN kullanımının ilk faydası bankalarda ortaya çıkabilecek olan yapısal farklılıklar sebebiyle oluşan karışıklıkların önlenmesidir. Tüm bankalar aynı sistemi kullandıkları için karışıklık yaşanma ihtimali çok daha düşük olur.

Para transferleri artık çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Parayı gönderecek olan kişiye IBAN numarasının verilmesi yeterli olur. Farklı bilgilere ihtiyaç duyulmaz.

IBAN kullanımı ile yapılan yanlışlıklar en aza indiğinden hem zamandan hem de maliyetten kazanç elde edilmiş olacaktır. İşlemler artık çok daha kısa bir sürede tamamlanır. Bankalar yapılan para transferini daha kolay kontrol edebildikleri için daha düşük sayıda çalışana ihtiyaç duymaktadır.

Uluslararası standartlarda olması sebebiyle yurtdışı ile yapılacak olan para transferlerinde de sorun yaşanmamasını sağlamaktadır.

IBAN Nasıl Öğrenilir?

Banka müşterilerinin IBAN numaralarını öğrenmesi için 5 farklı yol bulunur. Bu yollar;

  • Banka şubeleri,
  • Hesap cüzdanları,
  • Telefon bankacılığı,
  • İnternet bankacılığı,
  • IBAN hesaplama uygulamaları, şeklinde sıralanmaktadır.

Banka müşterileri kendilerine en yakın şubeye giderek burada müşteri temsilcileri ile görüşerek IBAN numaralarını öğrenebilirler. Bunun yanı sıra hesap açtırdıklarında kendilerine verilen hesap cüzdanlarında da IBAN numaraları bulunmaktadır.

Telefon ile bankanın müşteri hizmetlerine ulaşım sağlanarak IBAN numarası öğrenilebilir. Akıllı telefon ve tabletlere indirilen mobil uygulamalara giriş yapıldığında da buradan IBAN öğrenme imkânı bulunmaktadır.

Son olarak bankaların resmi internet sitelerinde IBAN hesaplama robotu yer alır. Buraya girilecek birkaç kişisel bilgi ile birlikte IBAN numaraları öğrenilmiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir