Hamile Hazırlık Döneminde Beslenme Püf Noktaları

Aileye yeni bir birey katılmadan önce anne adayının çok iyi şekilde hazır olması gerekli. Beslenme ise özellikle hamile kalmadan önce dikkatli şekilde yapılmalı. Gebelik öncesinde fazla kilolar atılmalı ve diyet programları uygulanmalı. Alkol ve sigara ise kesinlikle unutulmalı.

hamilelik
hamilelik

Gebelikte Beslenme Aşamaları

Ana öğün ve ara öğünlerde mutlaka vitamin ağırlıklı beslenmeli. Protein ağırlıklı beslenme ile birlikte sebze ve meyveleri taze şekilde tüketin. Bakliyatlar ise haftada iki kez tüketilmeli. Balık ise bebek için çok önemli. Çay ve kahve özellikle demiri azaltır. Açık çay içmeniz önerilir. Doktorunuz gerekli görürse kan hapları başlanmalı.

beslenme
beslenme

Vitamin özellikle gebelik sürecinde çok önemli. C vitamini ise tüm gebelikte gerekli. Hamur işleri ve tatlılar ise kilo almanızdan başka bir işe yaramaz. Salam, sosis ve tüm şarküteri ürünlerden ise kaçının. Yağlı gıdalar azaltılmalı ve zeytinyağı ağırlıklı beslenme programı yapmalısınız. Kaliteli bir beslenme programı ile hem kendiniz hem de bebeğiniz daha sağlıklı olur. Tüm gıdalar güne bölünerek ve az miktarda alınmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir