Grip Olunca Bunları Yapmayın

Mevsim tam grip mevsimi. Ama bu hastalığa yakalanınca yaptığımız bir sürü doğru bildiğimiz yanlışlar var. Yapılmamasını tavsiye ediyor uzmanlar. Örneğin süt içmemek gerekiyor. Salgıları arttırdığından tavsiye edilmiyor. Kalp ilacı alıyorsanız greyfurt yememeniz dikkat edeceğiniz bir başka husus. İlk hapşırıkta antibiyotiklere sarılmayın. Antibiyotikler bakterileri öldürür ama gribe virüsler neden olur.

grip hastalığı
grip hastalığı

Sıcak banyolarda terlemeye çalışmayı da uzmanlar önermiyorlar. Isıyı artırıp vücuttaki suyu kaybetmek insana iyi gelmiyor. Aksine dolaşımı kolaylaştırdığı için virüsün daha kolay yayılmasını sağlıyor. Bu mantık çerçevesinde gripliyken masaj yaptırmak da doğru değil. Ve son olarak gribe yakalanmışsanız diyetinize de ara verin.

Bağışıklık Sistemimiz

İnsan vücudu bütün mikrop ve bakterilerle savaşmak üzere düzenlenmiş bir yapı. Dolayısıyla bağışıklığın yetmemesi değil zayıf düşmesi yaşanabiliyor. Alkol ve sigara kullanımı, iyi beslenmeme, C vitamini azlığı, ilime göre giyinmemek, spor yapmamak başlı başına mikrobu davet eden, bağışıklığı zayıf düşüren nedenler.

grip olmak
grip olmak

Bu yüzden özellikle kış aylarında mutfaklardan sebze ve meyvenin eksik olmaması gerekiyor. Turunçgillerden başta poratakal bol bol yemek lazım. Meyvenin suyunu sıkmak, hatta posası ile yemek yapılabilecek en faydalı işlerden biri. Bunların hepsi ülkemizde bol miktarda var, biz bir Kuzey ülkesi değiliz, kışın bile yararlı gıdalara erişmemiz kolay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir