Grip Aşısı İle Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde pek çok insan grip aşısından yararlanıyor. İnsanlar hastalıklara karşı önlem olarak grip aşısı yaptırmayı görüyor. Yıllardan beri var olan grip aşısı son zamanlarda da büyük bir önem kazandı. İnsanlar eskiye nazaran daha çok grip aşısı yaptırıyor. Peki grip aşısı ile alakalı her şeyi biliyor musunuz?

grip aşısı
grip aşısı

Grip Aşısı Kimlere Yapılır?

Grip aşısı mevsimsel griplere karşı bir önlem olarak gösteriliyor. Fakat herkesin yaptırması da gerekmiyor. Özellikle risk grubundaki insanların grip aşısı yaptırması tavsiye ediliyor. Risk grubundaki kimseler: gebeler, kronik kalp rahatsızlığı olanlar, şeker hastaları, aşırı obezler, böbrek hastaları, damar yolu rahatsızlığı bulunanlar ve 65 üstü yaşta olanlar olarak sınıflandırılabilir.

grip tedavisi
grip tedavisi

Grip aşısı yaptıranlar grip olur mu diye de bir soru dolanıyor etrafta. Grip aşısının içindeki maddeler gribe karşı oldukça duyarlı ve koruyucudur. Yani gribi büyük ölçüde engellerler. Grip aşısının grip yaptığı inancında olan kimseler de mevcut. Fakat bu da doğru değildir. Grip aşısı kendibaşına hastalık vermez. Zaten koruyucu etkiye sahipolan bir aşıdır. Grip aşısının bebeklere yapılmadığını bilin. Bebeklerin bünyeleri fazla dirayetli olmadığı için böyle biraşıya müsait değildir. Ayrıca yumurtaya alerjisi olan bünyelere de bu aşı uygulanmaz. Aşı için en uygun zaman Aralık ve Mart ayları olarak gösteriliyor. Bu aylar gribalenfeksiyonların başladığı aylardır. Bu yüzden yaptıracaksanız bu aylarda yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir