Fotoğrafçılıkta Altın Saat Denen Kavram Nedir?

Her sanat dalının kendine özgü özellikleri var. Son yılların gözde sanat dallarından birisi olan fotoğrafçılık içinde bu geçerli.

Her ne kadar cep telefonlarının kamera özelliklerinin ortaya çıkmasıyla beraber, fotoğrafçılık kavramı tartışmaya açık hale gelse de yine de sanat dalları içinde son derece özel bir yere sahip.

İyi bir fotoğraf çekmek için üçte bir oranı gibi bir kavramın yanında altın saat denilen bir kavram da var biz bu yazıda ama cep telefonu ile ama fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekerken daha iyi fotoğraf çekilmesi altın saat kavramına değineceğiz.

altın saat
altın saat

Altın saat, gün doğumundan bir saat önce ve gün batmadan bir saat önce ışığın en güzel olduğu saatlerdir. Bu oranlar mevsimlere ve bölgelere göre değişmekle beraber temel olarak bu biçimdedir.

Eğer kişi bu saatlerde fotoğraf çeker ise ortaya çıkacak görüntü çok daha güzel olacaktır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu zaman diliminde günesin gökyüzündeki konumu; alçak, yakın, büyük olması yumuşacık, loş bir ışık sağlar. Bu yüzden de ortaya rüya gibi görüntüler çıkar.

fotoğrafçılık
fotoğrafçılık

Eğer siz de bu zaman diliminde fotoğraf çekecek iseniz mutlaka öncesinde gerekli ayarlamaları yapmalı ve ışığın zamanını beklemelisiniz. Gerekli durumlarda yanınıza fotoğrafınızın daha iyi çıkması için işinizi kolaylaştıracak malzemeler de alabilirsiniz.

Son olarak altın saat uygulaması tek başına yeterli değildir. Ama altın saat uygulanarak fotoğraflara derinlik katılması uygulamanın en önemli özelliğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir