Geniş Gözenekleri Sıkıştırmanın Yolları

Genişleyen gözenekler oldukça sıkıntı veren bir durum olup belli bir yaş sonrasında ise bu gözenekleri sıkıştırmak ya da küçültmek zorlaşabiliyor. Sıkışmış olan gözenek içlerine kir ve benzeri şeyler dolamayacağı için akne ve siyah nokta sorunlarının da çözümlenmesi anlamına gelir.

gözenek genislemesi
gözenek genislemesi

 

Genişleyen Gözenekler İçin Pratik Çözümler

Genişleyen gözenekleriniz için uygulayabileceğiniz en pratik yöntem buzdur. Buzu yüzünüzde dayanabileceğiniz kadar gezdirmeniz sonucunda olumlu etkiyi görebilirsiniz. Aynı şekilde duş sonrasında yüzünüze soğuk su çarpmanız da gözeneklerin anında sıkılaşmasın destek olacaktır. Bu uygulamasını günde birkaç kez on beş illa yirmi dakika arası yapabilirsiniz.

Buzun yanı sıra elma sirkesi de tonikleme işlemi de gözenek sıkıştırmak için oldukça idealdir. Elma sirkesi ve suyu aynı oranda karıştırarak pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Sabah ve akşamları uygulama yapmanız mümkün.

geniş gözenekler
geniş gözenekler

 

Bunun yanında maske olarak uygulayabileceğiniz yumurta akı da gözenek sıkıştırıcı olarak uygulanabiliyor. Yumurta akını çırpın. Akabinde yüzünüze eşit miktarda sürün. Bir peçete ile yüzünüzü örtüp kuryana kadar bekleyin. Bu maske uygulamasını haftada bir kez yapabilirsiniz. Yumurta akı ile yapılabilen bir başka maske ise yulaf, yumurta akı ve 2 yemek kaşığı kadar limon suyunu bir kapta karıştırıp bu maskeyi de yüzünüze uygulayabilirsiniz. Akne içinde çözüm olan bu maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekleyin. Maske önce ovalayarak çıkarılır. Çoğu çıktıktan sonra ise soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir