Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Gebelikte ortaya çıkan sorunlardan birisi de kan uyuşmazlığı sorunudur. Aslında hamilelik öncesi anne adayının kan grubunun mutlaka bilinmesi gerekir. En basit anlatımla annenin Rh(negatif) kan grubuna babanın ise Rh (pozitif) kan grubuna sahip olması halinde kan uyuşmazlığı sorunundan bahsetmek mümkündür.

gebelik
gebelik

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Riskli midir?

Klasik kan uyuşmazlığında ikinci gebelikte önemli bir risk vardır. İlk gebelikte ortaya çıkmayan bu sorun ikinci gebelikte ortaya çıkar. Rh (-) kan grubuna sahip bir annenin Rh(+) kan grubuna ait bir bebeğe gebe kalması halinde, annenin antikorları,  bebek dolaşımına plesanta aracılığı ile geçer. Bebeğin dolaşımına geçen antikorlar bebeğin kan hücrelerini öldürmeye başlar.

hamilelik
hamilelik

Anneden bebeğe ne kadar çok sayıda antikor geçerse bebek için o denli tehlikelidir. Zira anneden bebeğin dolaşımına geçen antikorlar nedeniyle anne karnındaki bebekte kansızlığa bağlı kalp yetmezliği ve buna bağlı ölüm riski artıyor. Kan uyuşmazlığına karşı ilk gebelikte gerekli görüldüğü takdirde 28.haftada erken korunma iğnesi yapılabilir. Rh uyuşmazlığı tespit edildiğinde indirekt  coombs testi uygun aralıklarla yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir