Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarnanın kilo aldırıp aldırmayacağı sizin onu ne şekilde tükettiğiniz ile doğru orantılı bir durumdur. Vücudun önemli bir ihtiyaç kaynağı olan makarnayı eğer yanlış bir şekilde tüketirseniz aşırı kilo alabilirsiniz.

Makarnanın içinde yer alan karbonhidrat, enerji ihtiyacınız için glikoza dönüşmektedir. Bu dönüşüm ise kas gruplarınızın ihtiyacı olan enerjinin depolanmasını sağlayabilmektedir.

makarna
makarna

Makarna tüketirken çeşitli soslar ile birlikte tüketiyorsanız dikkatli olmalısınız. Napoliten ve bolones soslu bir makarna ile sade bir makarna arasında neredeyse %50 kalori ve yağ farkı vardır.

Makarna Sosları Kilo Aldırır mı?

Sos hazırlarken her zaman sosun içerdiği kalori ve yağ oranına bakmalısınız. Yan ürünler ile birlikte makarna tüketiminin vücudunuza aldırdığı kalorileri ve yağları hızlı bir şekilde yakabilmek için ise spor ve egzersiz yapmalısınız.

patlıcan soslu makarna
patlıcan soslu makarna

Makarnayı sık tüketmekten de ayrıca uzak durmalısınız. Haftanın belirli bir gününde kendinize ödül olarak sevmiş olduğunuz bir sos ile güzel bir makarna hazırlayarak yiyebilirsiniz. Ancak porsiyonlarınızı ufak tutmayı ve spor yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir