Çocukta Stres Belirtileri 

Genel olarak insanlar günlük hayatlarında yaşadıkları sıkıntılardan ötürü ciddi anlamda stres yaşayabiliyorlar. Yetişkinler kendilerini bu konuda ifade edebilirken çocuklar ne yazık ki böylesine şanslı değiller. İleride çok daha ciddi sorunların oluşmasının engellenmesi adına ise mutlaka çocuklar ile zaman geçirilmeli ve belirtilerin üzerinde durulmalıdır.

çocuklarda stres
çocuklarda stres

Çocuklarda Stresi Anlamanın Yolları

Çocuklarda stres belirtileri genel olarak yaşa göre farklılıklar göstermektedir. Lakin kimi davranış biçimleri aynı anda ortaya çıkıyorsa; çocuğun stresli olduğu anlaşılabilecektir. Çocuğun saldırgan ve agresif olması, ağlama ve öfke nöbetleri, buluşmalar ya da sınav tarzı etkinliklerin öncesinde kendini ciddi anlamda gergin hissetmesi, yemek ve uyku düzeninde değişimler, küçük yaşlarda yapmış olduğu parmak emme ve altını ıslatma gibi alışkanlıklara geri dönülmesinin yanı sıra öncesinde olmamış tarzda alışkanlıkların kendini göstermesi gibi durumlar stresi anlamanın yolları arasında bulunmaktadır.

stres
stres

Çocuğun Stresle Baş Etmesi Nasıl Sağlanır?

Böylesi bir durum ile karşılaşıldığı zaman ilk aşamada çocuk dinlenmeli ve kendini nasıl hissettiği sorulmalıdır. Çünkü çocuk bu sayede nasıl hissettiğini anlatması sonrasında cesaretlendirecek ve ebeveynleri ile daha rahat konuşabilecektir. Sonrasında ise çocuğun kendini çok daha rahat ifade edebilmesi sağlanmalıdır. Bu aşamada onun dikkati dağıtılmalı ve ne olursa olsun fark etmez her koşulda onun sevildiği hissettirilmelidir. Bu dönemde mutlaka çocuğun köklü değişimler yapmaması gerekmektedir. Bu sayede artık yaşanılan sorunların giderilmesi esnasında istenilen başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir