Ergenlik Dönemi Belirtileri

Bir insanın büyürken geçirdiği en kritik dönem, ergenlik dönemidir. Hem erkek, hem de kız için oldukça ağır geçen ve her iki cinsinde hayatındaki kontrolü yavaş yavaş eline aldığı, yetişkinliğe karşı atılan ilk adımdır. 12 ila 21 yaş arası gerçekleşen bu dönemde her iki cinsinde ayrı ayrı belirtileri vardır.

boy uzaması
boy uzaması

Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde 10 ila 20 arasında bir boy uzaması söz konusudur. Artan boya karşı vücut  ağırlaşamaz, tam aksine kilo verir. Ergenliğin en büyük belirtilerinden biride erkekte ses çatallaşmasıdır. Gittikçe çatallaşan bu ses, erkeğe has bir kalınlaşmaya uğrar. Vücut derisi yağlanır ve sivilce çıkar. Bu sivilceler genel olarak burun ve alın çevresinde boy gösterir. Özellikle bacaklarda kıllanma olur. Ve yine bu dönemde erkeklerde, karşı cinse ilgi oluşur.

boy uzatma
boy uzatma

Kızlarda da yine erkeklerin boyuna yakın bir uzama gerçekleşir. Erkeklere nazaran kızlarda ses incelmesi meydana gelir. Bunların haricinde en önemli belirti, her aybaşı regl olmalarıdır. Bu tamamen kızlara özgü bir şeydir. Ergenlik döneminde her iki cinste bu tür belirtiler  yaşarak büyüme yolunda ilerlerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir