Bebeklerin Kulakları Nasıl Temizlenmeli?

Bebeklerin kulaklarında zamanla sarı renkli ufak tabakalar meydana gelebilir. Tamamen doğal olarak salgılanan bu madde iki kulak arasında kalan yoldaki kirleri ve iltihapları dışarıya atar. Bebek kulakları ise yetişkinlere göre daha hassas olduğu için temizlik konusunda dikkatli olunmalıdır.

bebeklerin bakımı
bebeklerin bakımı

Kulak temizliği yapmadan önce bebeğinizin sakinliğini sağlamalı ve güvenini kazanmalısınız. Yaptığınızın bir temizlik olduğunu algılayamayacak yaşta olan bebekleriniz kulakları temizlenirken huzursuz olabilir ve bu durumda canlarını yakabilir.

Kulak Zarına Dikkat Edin

Ufak bir kasenin içerisine bebek tenine sağlık açısından zarar vermeyecek kadar ısıtılmış ılık bir su koyun. Bu kasenin içerisinde yer alan ılık suya temiz bir bez batırın ve sonra bezdeki suyu iyice sıkın.

kulak temizleme
kulak temizleme

Bebeğin kulağının dış kısmında ve kulak kıvrımlarında kalan bölgelere hafif hareketler ile bezinizi sürerek temizliğe başlayın. Kulak zarları oldukça hassas yapıya sahip olduğundan dolayı kesinlikle bebeğinizin kulağına bez veya başka cisimler sokmaya çalışmayın.

Eğer temizlik ile geçmeyen iltihap gibi sorunlar mevcut ise mutlaka uzman doktorunuza başvurarak tedavi uygulatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir