Bipolar Bozukluk Nedir?

Son dönemlerin en çok görülen hastalığı olarak gündemde yer edinen bipolar bozukluk, fark edildiği ve tedavi edilmediği sürece kötü sonuçlara neden olabileceği bilinmelidir. Her yaşta ortaya çıkabileceği gibi genellikle ergenlik dönemi ve yetişkinlik başlarında yaşanabilir. Tedavi ile geçebileceği gibi yaşam boyu sürebilir de.

biipolar bozukluk
biipolar bozukluk

Genel olarak manik depresyon olarak adlandırılan bu hastalık duygu durumundaki aşırı değişimlere sebep olur. Bir an çok mutlu ve enerjik iken bir anda enerjisi sönebilir, isteksizleşerek soğuma gelebilir. Bu durumlar uzun süreli olarak da yaşanabilir ve kişi olağan dışı hareketlerini fark edemeyebilir.

Depresyon sırasında mutsuz, içe kapanıklık, yalnız kalma isteği ve hayata karşı soğuma ile oluşan intihar düşünceleri meydana gelebilir. Değişe bir diğer durumda aniden tez canlılık, uyumasa bile enerjik olma durumları, cinsel istekte artış, konuşkanlık, ani sinirlenmeler şeklinde kendini gösterebilir.

Bunun nedeni için doktorlar henüz tam bir kanı konulmamakla birlikte genetik olması yönünde düşünceler üzerine araştırmalar yapılıyor.

hastalık
hastalık

Tedavisi Nedir?

Tedavi olarak kişinin özellikle doktor ile görüşerek hastalığı hakkında kesin bilgi sahibi olmakla birlikte ilaç tedavisi yolu ile iyileşmeye gidilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir