Doğum Korkusunun Nedenleri

Doğum korkusunun nasıl yenileceği konusuna geçmeden önce, bu korkunun nasıl ortaya çıktığına kısaca değinmekte fayda var. Çocukluğumuzdan itibaren bizlere anlatılan korkunç doğum hikâyelerinin yanı sıra, televizyonlarda ve sinemalarda izlediğimiz çığlık çığlığa doğum seansları da bu korkuya tuz biber ekiyor. Ayrıca insan beyninin daha ziyade olumsuz şeylere odaklanması da bu korkuyu besleyen etmenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

doğum korkusu
doğum korkusu

Normal doğum yapma konusunda kararsız olan pek çok anneye psikolojik destek veren doğum koçları ve doğum psikologları da, doğum korkusunun kültürel nedenlerine vurgu yapıyor. Yani birçok konuda olduğu gibi, normal doğum korkusunu yenme konusunda da iş aslında kafada başlayıp kafada bitiyor.

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Binlerce yıldır normal şekilde çocuk doğurarak bizleri hayata kazandırmış olan kadınları düşünürseniz, aslında bu olayın o kadar da hazin sonuçları olmadığını görebilirsiniz. Çünkü son derece doğal ve normal bir süreci kapsayan doğum olayı, doğadaki canlıların yüzde doksandan fazlasının becerebildiği bir eylem.

doğum korkusu nedenleri
doğum korkusu nedenleri

Ayrıca günümüzün tıbbi gelişmeleri sayesinde, o yüzde onluk kısım için de alternatif doğum şekilleri uygulanabiliyor. Eğer doğum korkunuzu yenmek istiyorsanız, öncelikle içinizi ferah tutmalısınız. Çünkü en fazla bir gününüzü alacak olan bir eylem için dokuz ayınızı heba etmenin hiçbir akılcı açıklaması yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir