Doğal Antibiyotik İçeren 5 Gıdala

Muhtemelen antibiyotiklerin lüzumunda alınması gerektiğinin bilincindesiniz, çünkü vücudunuzdaki bakteriler sizi uyuşturuculara karşı dirençli hale getirebilir ve sizi gelecekteki, tedavi edilemez enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. İlginçtir ki, bazı gıdalar doğal olarak antibiyotik içeriyor. Hangi gıdalar olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Mantar

Mantarlar ve onların küflü kardeşleri antimikrobiyal bir hikâyeye sahip. Bakteri öldüren bileşikler üreten mantarlar penisilin, tetrasiklin ve streptomisin gibi birçok büyük antibiyotiğin hammaddesidir.

mantar
mantar

Kırmızı Lahana

Güçlü anti-inflamatuvar ve anti-kanser güçleri nedeniyle uzun zamandır saygı görüyordu, ancak şimdi antibakteriyel yetenekleri ile öne çıkıyor. Son araştırmalar, kırmızı lahananın metisiline dirençli Staphylococcus aureus ve E. coli gibi ilaç dirençli bakterilerle bile savaşmada şaşırtıcı derecede etkili olduğunu ortaya koydu.

Sarımsak

Doğal bakteri mücadele yetenekleri nedeniyle uzun süredir saygıdeğer sarımsak, tartışmasız doğal bir antibiyotiktir. Taze sarımsağın sindirim sistemindeki Heliobacter pylori bakterisinin, MRSA, Escherichia coli ve Salmonella enteritidis gibi kötü bakterileri öldürmek için çok etkili olduğu biliniyor.

sarımsak
sarımsak

Zerdeçal

Cesur lezzeti ve antibakteriyel özellikleri sayesinde yaygın olarak baharat dünyasının yıldızı olarak bilinir. Zerdeçal, şöhretini yara iyileşmesinin tüm aşamalarına yardımcı olduğu kanıtlanan curcumin’e borçludur. Ayrıca curcumin bilinen anti-kanser ajanı, antioksidan ve anti-inflamatuar ilaçtır. Basit bir sarı toz için oldukça etkileyici değil mi?

Bal

Antik zamanlardan beri, antimikrobiyal özelliklere ve yara iyileştirici etkiye sahip olduğu biliniyor. Balın, kronik yara enfeksiyonlarının tedavisinde iyileştirici özelliği, antibakteriyel aktivite göstermesi ve yüksek viskozitesi ile enfeksiyonu önlemek için koruyucu bir bariyer sağlamaya yardımcı olmasından kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir