Çoklu Doğum Hakkında 4 Önemli Soru ve Cevap

İki ya da daha fazla bebek aynı anda bir kadının rahminde büyüyorsa, çoklu tip olarak bilinirler. Bazen birbirlerine benzerler, bazen aynıdırlar ve bazen tipik kardeşlerden daha fazla birbirine benzemezler. Farklı şekillerde olurlar.

  • Eşanlı Çoklu Tip Bebek Nasıl Oluşur?

Bir yumurta ve bir sperm ile döllenmiş yumurta ikiye bölünürse, aynı tip bebek yani ikizler olur. Eğer o yumurtadan bir tanesi tekrar ayrılırsa, aynı tip üçüzünüz olur. Tüm bebekler aynı gen kümesiyle başlar. Aynı çoklu tip bebekler, her 1.000 canlı doğumdan üç veya dördünde gerçekleşir.

çoklu doğum
çoklu doğum
  • Bazı Çoklu Tip Bebekler Neden Farklı?

Bazen, birden fazla yumurta bir ay içinde bir kadının yumurtalığında olabilir. Her biri farklı spermler tarafından döllenirse, kardeş çoğullar olur. Aynı tip bebeklerden farklı olarak, kardeşlerin genleri, aynı ebeveyni olan diğer kardeşler kadar farklıdır. Bu tür çoklu tip bebekler, özdeşlerden daha sıklıkla doğarlar.

  • Çoklu bebekler nasıl doğar?

C Kesit olarak da adlandırılan sezaryen, karında bir kesi yoluyla doğum yapmanın bir yoludur. Genellikle annenin ve bebeklerinin sağlığını korumak için yapılır. Bir kadının ikizleri ve çoğu üçlü ve daha yüksek sayıdaki bebekler bu şekilde doğarlar.

ikiz bebek
ikiz bebek
  • İnfertilite tedavileri çoklu doğuma neden olur mu?

Bazı kadınların çoklu bebek sahibi olması doğal oranları etkileyebilir. Örneğin, bir kadın hamile kalamadığında doktoru yumurtalıklarının daha fazla yumurta bırakması için ilaç önerebilir. Bu hamile kalma şansını artırabilir ve tek doğumda birden fazla bebek sahibi olma şansını arttırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir