Çocukları Televizyon Bağımlılığından Kurtarın

Teknolojinin gelişmesi ile beraber akıllı cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar, ince ekrana sahip televizyonlar, yüzlerce farklı kanallar derken bizlerde sürekli olarak başka bir dünya içinde yaşamış oluyoruz. Sürekli olarak radyasyon ışığı altında kalmamız yetmiyormuş gibi çocuklarımızı da bu uygulamaya içine katıyoruz. Televizyon bağımlılığı olarak karşımıza çıkan durum çocuğun bir tek televizyon karşısında yemek yemesi, televizyonun kapalı olmasına dayanamaması ve daha birçok şekilde anlaşılabilir. Peki, çocuklarda televizyon bağımlılığının yaşanmasına sebep olan nedir?

çocuk tv
çocuk tv

Çocuklarda Televizyon Bağımlılığı Yapan Sebep Nedir?

Çocuklarda televizyon bağımlılığının yaşanmasına sebep olan elbette ebeveynlerin tutumudur. Daha rahat yemek yedirebilmek, işi varken çocuğun televizyon ile zaman geçirmesini sağlamak, parka ya da oyun alanlarına çocukları götürecek vaktin bulunmaması ve daha birçok sebepten dolayı çocuklar hayatı televizyondan öğreniyor ve hayatını televizyon ekranına bağımlı olarak yaşıyor.

tv bağımlılığı
tv bağımlılığı

Çocukları Televizyon Bağımlılığından Kurtarmanın Yolları

Çocuğunuzu televizyon bağımlılığından kurtarmak istiyorsanız öncelikle bu bağımlılıktan siz kurtulun. Onunla vakit geçirin. Onun beğeneceği kitapları satın alarak kitap okuma alışkanlığını edinmesini sağlayabilirsiniz. Kitapta gören olayları anlatmasını isteyebilirsiniz. Onunla beraber kitap üstüne sohbet etmeniz de çocuğunuzun kitaplara olan ilgisini artıracaktır. Fakat sadece bu da yetmez. Çocuklar ebeveynlerinden gördükleri ile hareket ederler. Bu sebep ile sizinde kitap okuma alışkanlığını edinmeniz son derece önemlidir. Bunun yanı sıra soğuk ya da sıcak demeden bol bol çocuğunuz ile beraber kendinizi dışarı atın. Bu durum size de iyi gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir