Ardıç Yaprağı Bitkisinin Faydaları

Halk arasında pek fazla bilinmeyen bitkilerden bir tanesi de ardıç yaprağıdır. İnsan sağlığı hususunda oldukça önemli bir yere sahip olan ardıç yaprağı, birçok kürde kullanılıyor. Önemli sağlık problemlerinin çözümünde etkili olan bu bitki hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız bu kısa yazıyı mutlaka okumanızı öneririz.

ardıç yaprağı faydaları
ardıç yaprağı faydaları

Ardıç Yaprağı ve Yağı Adeta Şifa Kaynağı

Ardıç yaprağı her mevsim yeşil kalan ve daha çok kurak arazilerde yetişen bir bitkidir. Mora yakın meyveleri olan bu ağaç Türkiye’de daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişiyor.  Hatta ortaçağda her derde deva olarak bilinirmiş. Peki nasıl kullanılır?

Ardıç meyvesinin yapraklarının toplayıp su içerisinde kaynatın.  Eğer bu su bal ile tatlandırılır ve içilirse gastrit, öksürük, bronşit ve mide ağrısı problemlerine iyi gelir.

ardıç yaprağı
ardıç yaprağı

Ardıç meyvesi ağızda çiğnenirse ağız kokusunu önler. Ayrıca zeytinyağı ile beraber kaynatıp içerseniz şeker düşürücü etkisi olur. Yine kan temizleyici etkisi vardır. Eğer ısırgan otu, kekik ve ardıç meyvesi birlikte kaynatılırsa ve bu su bal ile tatlandırılarak içilirse kanınız temizlenir.

Ardıç meyvesinin yağı eğer cilt üzerinde oluşan koyu renkli lekelere sürerseniz zamanla rengin açıldığını görebilirsiniz.  Yine romatizma ağrısı çekenlere de çok fazla tavsiye edilir. Ağrıyan bölgelere zeytinyağı ile karıştırarak sürerseniz zamanla ağrıyı hafifletir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir