Çocuklarda Ateş Kontrolü

Ateş problemi yaşayan çocuklarınıza doğru müdahalede bulunmazsanız ciddi sağlık sıkıntılarına yol açabilirsiniz. Ateş sorunu yaşayan çocuklara paniğe kapılmadan soğuk kanlı bir şekilde uygulayabileceğiniz 5 farklı ateş düşürme yöntemi paylaşıyoruz.

  1. Sıvı Tüketmesini Sağlayın

Ateşe yol açan hastalıklar bünyenin hızlı bir şekilde sıvı kaybetmesine yol açtığı için bol sıvı takviyesi yapmanız gerekiyor.

bol sıvı tüketimi
bol sıvı tüketimi

 

   2. Çocuğunuzu Soyun

Titremeyle birlikte ateş problemi görülen çocuğunuzun üşüdüğünü düşünerek daha kalın giydirmek üstünü örtmek yanlış bir davranış biçimidir. Titreme üşümekten değil ateşin vücudu titreterek daha fazla yükselmeye çalışmasından kaynaklıdır.

ateşi düşürmek
ateşi düşürmek

   3.Saçlarını Nemli Tutun

Saçlar nemlendirilerek ve ıslatılarak baş kısmındaki deri üzerinden vücuda yayılabildiği için saçların ıslatılması ateş düşürme yöntemleri arasında en etkili olanları arasındadır.

ateş düşürme yolları
ateş düşürme yolları

   4.Ilık Su ile Duş Yaptırın

Soğuk suyla yaptıracağınız duş uzmanlar tarafından oldukça sakıncalı bir hareket olarak görülüyor. Ateşi daha fazla yükseltmemek adına ılık su ile duş aldırırsanız ateşin düşmesine de yardımcı olmuş olursunuz.

ateş düşürme
ateş düşürme

   5.Duştan Sonra Islak Bırakın

Duş aldıktan sonra vücut ateşi ciltteki nem ve su ile buhar haline gelerek terkedeceği için duş sonrasında çocuğunuzun üzerini hemen bir havlu ile örterek kurulamayın.

ateşi çıkan çocuklar
ateşi çıkan çocuklar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir