İnsan Kaynaklarının Mülakatlarda Sürekli Yaptığı 5 Hata

İnsan kaynakları, insanların doğru şekilde yerleştirilmeleri ve işim alımlarıyla ilgilenen bölümdür. Gözlemleme yetenekleri üst seviyede olduğundan dolayı tüm mülakat süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetirler. Ancak bazı durumlarda yaptıkları kritik hatalar bu kişilerin mesleklerini doğru yapmadıklarını gösterir.

1. İşi Doğru Aktaramamak

Yanlış İş Aktarmak
Yanlış İş Aktarmak

Aranılan personelin ne için arandığını ve işin detaylarını sağlıklı bir şekilde verememelerinden dolayı adaylar başvuru yapmaktan çekinirler. Mülakat sırasında dahi işin tanımını düzgün yapamayan kişiler bulunmaktadır.

2. Özgeçmişi Tamamen İncelemeden Görüşmeye Almak

Özgeçmiş İncelemek
Özgeçmiş İncelemek

Yeterli ya da yetersiz olduğu özgeçmişi üzerinde belli olan kişiyi çağırarak işe uygun olmadığını söylemeleri yaptıkları en kritik hatalardandır.

3. Tutulmayacak Sözler Vermeleri

Tutulmayacak Sözler Vermek
Tutulmayacak Sözler Vermek

Tutulmayacak Sözler VermekOlumlu ya da olumsuz dönüş yapılacağı bilgisi verildikten sonra geriye dönmemeleri yaptıkları en büyük hatalar arasındadır. O gün görüştüğünüz onlarca yer arasında vakit ayırdığınız halde size geriye dönüş yapmazlar ve hayal kırıklığı yaşatabilirler.

4. Şirketi Tanıtamamak

Şirketi Tanıtamamak
Şirketi Tanıtamamak

Şirketini yeteri kadar pazarlayamayan insan kaynakları kendilerine verimli olacak personel adayını ellerinden kaçırabilirler.

5. Karşısındaki Dinlememek

Karşısındakini Dinlememek
Karşısındakini Dinlememek

Mülakattaki adaya sorular sorup gelecek cevabı dinlemeden bir sonraki soruya geçmeleri ve adayı bu görüşmeden soğutmaları da yaptıkları hatalar arasındadır. Heyecanlı ve stresli geçen görüşmenin stresini bu hareketleri ile daha da zorlu bir hale sokarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir