Çocuklar Ve Yetişkinler Nasıl Kaliteli Uyur?

Tüm gün yorulan vücudun, uykuya ihtiyacı vardır. Günlük uyku için önerilen saat 8’dir. Önerilen saatin altındaki uyku düzeni vücudun direncini azaltabilir. Uykusuzluk bazı insanlarda kronikleşmiş olup, ciddi sorunlar teşkil edebilir. Uykusuzluğun farklı sebepleri olabilir. Üzüntü, stres, heyecan gibi durumlar uykusuzluğa neden olabilir. Özellikle çocuklarda uyku sorunu büyük bir problemdir. Mümkün olduğunca bu faktörlerden uzak durulması gerekir.

bebek
bebek

Neden Uyku Sorunu Yaşanır?

Uyku sorununun birçok sebebi vardır. Ritim bozukluğuna bağlı uyku sorunları vardır. Bunlar; gecikmiş uyku sendromu, erken uyku ritmi sendromu, vardiyalı çalışma ve uykusuzluk, jet lag sendromu, uygunsuz uyku alışkanlıklarına bağlı uykusuzluk olarak sınıflandırılabilir.

uyku
uyku

Uyku sorunları hareket bozukluğuna bağlı da olmaktadır. Bu bozukluklar; huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik hareket bozukluğu, uykuda diş gıcırdatma ve uykuyla ilişkili kafa sallanması olarak sınıflandırılabilir. Solunum bozukluklarına bağlı uyku sorunları da mevcuttur. Bunlar; obstruktif uyku apne sendromu, merkezi uyku apne sendromu, üst solunum yolu direnç sendromu ve overlap sendromu olarak bilinir.

uyuyan bebek
uyuyan bebek

Kaliteli Uyku İsteyenlere Öneriler

Kaliteli uyku için, odadaki eşya düzenine dikkat etmek gerekir. Çocuklarda uyku sorunu dekorasyonun göz yorucu olmasından da kaynaklanabilir. Kaliteli bir uyku için hem kendinize hem de çocuklarına rahat bir yatak ile yastık tercih etmeniz gerekir. Yastığın sert olmamasına dikkat etmek gerekir. Özellikle çocukların vücudunu uykuya alıştırılmak gerekir. Gün içerisinde yapılan uykular gece uyku sorunu yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden uzun soluklu uykulardan çocuklarınızı uzak tutmanız gerekir.  Oda sıcaklığına da dikkat edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir