Dünyanın En Büyük Deniz Faciası Titanic Değildi

30 Ocak 1933 Almanya tarihinde hatırlanmak istenmeyen bir gün. Nazi partisi o gün iktidara gelmişti. Tarihteki garip tesadüflerden biri olarak 30 Ocak 1895’te Wilhelm Gustloff olarak doğan kişi de bu partinin üst düzey yöneticilerinden biriydi. Gustloff 1936 yılında Nazi karşıtı bir Yahudi genç tarafından öldürüldü. Bir yıl sonra adı Nazi Almanya’sının yaptığı en büyük yolcu gemilerinden birine verildi. Wilhelm Gustloff üç bin kişi gezdirebilen lüks bir gemiydi ve Nazi reklamlarının merkezlerinden biriydi.

gemi
gemi

Aynı Tarihte Olanlar

İkinci Dünya Savaşı bilinen seyrini izledi. 1945’lerde Sovyet askerleri o zamanki Prusya üzerinden Nazileri geri püskürtüp ilerlemeye başladılar. Sovyet ordusunun önünden kaçan binlerce kişi artık askeri hastane gemisine dönüştürülmüş Wilhelm Gustloff’a bindi. Tarih gene o uğursuz 30 Ocak’tı. 30 Ocak 1945 günü gemi 9500’den fazla olduğu tahmin edilen yolcusuyla Baltık Denizi’ne açıldı. Kaçmaları gerekiyordu.

titanic
titanic

Siviller, yaralılar, çocuklar, yaşlılar, gemi mürettebatı ile tıklım tıklım dolu olan W. Gustloff gece dokuz sıralarında bir Sovyet denizaltısı tarafından torpillendi. Baltık Denizi -18 dereceydi. Koca gemi 20 dakika içinde battı. O cehennemden çok az kişi kurtuldu. Hatta o sırada cankurtaran filikasında doğan bir bebeğin olduğu bile kayıtlara geçti. Hollywood Titanic’i hep öne çıkarmaya çalıştı ama aksine olarak Almanya’nın resmi tarihi bu olayı hep unutmak istedi. Dünyanın en büyük deniz faciası Titanic değildi gerçeği unutturulmak istense bile ne yazık ki doğru.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir