Çocuğunuz Gece Korkuları Yaşıyorsa…

Bebeklik döneminden sonra 3-4 yaş civarında çocukların pek çoğunda görülebilen gece korkuları genellikle uyku haline geçişten 1-2 saat sonra ortaya çıkar. Çığlıklarla ağlayarak, korkuyla uyanabilir. Bir kez bu durumu yaşadıktan sonra aynı korku halini yaşayabileceği endişesiyle tek başına yatmak istemez. Korkuya neden olan etkenler deşifre edildiğinde doğru davranış biçimleri ile yaklaşıp korkularından arındırılması  sağlanmalıdır.

korku
korku

 Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Küçük bir çocuğun hayatında ilk kez karşılaştığı görsel ve işitsel duyulara karşı belirsizlikten doğan korku hali, kendini güvende hissedememe gibi endişelerden kaynaklanır ve normal bir durumdur. Aile içi ortamının huzurlu olup olmaması, olumsuz davranışlar, TV’ de şiddet, kaza, yangın haberleri, korku filmleri, korkunç hikaye anlatımları çocuklarda korkuya sebep olan en büyük etkenlerdir.

gece korkusu
gece korkusu

Çocuğunuz  korkulu bir rüya ile uyandığında, anne veya babasının sevgi dolu kollarında, güven içinde  korunmasının yerini tutan başka hiç bir şey yoktur. Duyularınızı kullanarak sevgiyle yaklaşmanız onu sakinleştirecek tek durumdur. Uyuyana kadar çocuğunuzun yanında kalmanız, çok korkmuş olduğunda yanında bir süre sarılarak yatmanız kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun korkularının sebeplerini biliyorsanız, ”korkacak bir şey yok!” demek yerine ona anlayabileceği bir şekilde anlatmaya çalışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir