Cevher Zenginleştirme ya da Konsantrasyonu

Yeryüzünde çıkarılan her maden tüketiciye sunulduğu gibi hazır ve saf bir şekilde çıkarılmaz. Her maden uzun yıllar toprak altında kaldığı için toprak içerisinde farklı madenlerle birleşir ya da maden oluşma aşamasındayken kendi içerisine yabancı madenleri alarak bugünkü cevher durumuna ulaşır. Çıkarılan her maden bu nedenle ekonomik değeri olmayan diğer madenlerden özel makineler içerisinde ayrıştırılır.

Bu ayrıştırma işlemine cevher zenginleştirme ya da konsantrasyonu adı verilir. Bu işlemde maden zararlı, yararsız ve faydasız tüm katı, sıvı maddelerden arındırılarak cevher halini alır. Cevher zenginleştirme işlemi de madenin durumuna ve kullanım alanına göre belirlenir. Bunun içinde ilk olarak temsili bir cevher numunesi baz alınır ve buna göre zenginleştirme işlemi yapılır.

Cevher Zenginleştirme
Cevher Zenginleştirme

Cevher Zenginleştirme Yöntemi

Yeraltından çıkarılan madenler oldukça sert ve büyük boyutta oldukları için bunları işlenmesinde dev değirmenlere ihtiyaç duyulur. Bu değirmenlerin içerisine atılan madenler de cevherin içeriğine göre, minerallerine göre, tanesine ve büyüklüğe göre zenginleştirilir. Bu zenginleştirmeyi yapacak olan dev makineleri ise http://www.remas.com.tr/cevher-zenginlestirme/ adresinde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir