Bosna Ziyaretinde Görülmesi Gereken Yerler

Bir dönem Osmanlı sınırları içerisinde yer alan nüfusunun önemli bir bölümü Müslüman olan Bosna Hersek ziyaret edilmesi gereken balkon ülkelerinin en başında gelir.  Başkenti Saraybosna olan ülke 4 mevsim ziyaret edilebilecek ülkedir. Vizesiz olarak ziyaret edebileceğini Bosna tatilinde gezmeden dönülmemesi gereken yerler vardır.

Bosna
Bosna

Bunların en başında Basçarşı gelir. Saraybpsna’nın kalbi konumundaki yerde tipik bir Osmanlı çarşısı olup, 16 yüzyılda yapılmış içerisinde han, hamam ve camileri yer aldığı tarihi mekandır.   Bosna ziyaretinde mutlak olarak ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerden birisi de Başçarşı sebili olmuştur.

Bosna Camilerini Yakın Gördünüz Mü?

Bosna’nın simgelerinden olan sebil balkon turlarını yapmak isteyen ziyaret noktası olmuştur. Sebilin çevresi hediyelik eşya satan dükkanlarla çevrilidir. Balkanların bu şirin ülkesine yapacağınız ziyarette görmeniz ve bir karede olsa önünde fotoğraf çektirmeniz gereken yerlerden birisi de saat kulesi olmuştur. Önemli yapılardan birisi olan Saat kulesi 17.yüzyıla ait tarihi eserdir.

saat kulesi
saat kulesi

Bosna gezisinde ziyaret etmeniz gereken ve mümkünse iki rekat dahi olsa namaz kılabileceğiniz Gazi Hüsrev Bey cami’ni ziyaret edebilirsiniz. Cami’nin dışında cami ile aynı ismi alan medresede gezilmesi gereken yerlerden birisi olmuştur. Osmanlı zamanında okul olarak kullanılan medrese, kurulduğu dönemde 50 bin kitap kapasiteli bir kütüphaneye sahiptir Moriça Han, Ferhadija Cami, Başçarşı Cami,  Bezistan, Mostar Köprüsü ve Ferhadiye Caddesi ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken yerlerdir. Saraybosna Katedrali ve sonsuz ateş Bosna ziyaretinde gezip görmeniz gereken tarihi yerlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir