Birikim Yapmanın Kolay Yolları

Gelirlerimizin bir kısmını biriktirmeyi istemek hepimizin hayalidir. Ancak günümüz koşullarında bunu başarmak çok da kolay değildir. Düzenli bir geliriniz varsa hayatınızda uygulayacağınız basit noktalar ile para biriktirmeniz mümkün olacaktır.

birikim
birikim

 

Birikim Yapmak İçin Basit İpuçları

Öncelikle kredi kartı harcamalarınıza dikkat edin. Kredi kartı alışverişlerimizi kolaylaştıran kolay bir maddi kaynaktır. Bankaların sunduğu taksit imkânları alışveriş yapma sıklığımızı artırır ve harcadığımız parayı önemsememize sebep olur. Asgari ödemelerimize ve kredi kartı harcamalarımıza dikkat etmek yüklü faiz oranlarından ve ek ücretlerden bizleri kurtaracaktır.

Faturalarınızın az gelmesi için ufak tasarruflar yapın. Gereksiz su ve elektrik tüketiminden uzak durmak bizi bu konuda oldukça rahatlatacaktır. Kullanmadığımız lambaları söndürmek, duş süremizi olabildiğince kısa tutmak ve çamaşır makinesi kullanırken makinayı uygun doldurma oranına ulaştırarak kullanmak, daha az enerji harcayan ampul kullanımı gibi püf noktalar faturamızın beklediğimizden daha az gelmesine yardımcı olacaktır.

birikim yapmak
birikim yapmak

Vadeli hesap oluşturmak, hızlı para biriktirmenizi sağlayacaktır. Birikim yaptığınız paraların aylık faiz miktarına göre kazanç sağlaması söz konusudur. Ayrıca ne için para biriktirdiğinizi bankanızla paylaşmanız durumunda, bankalarda bulunan çeşitli fonlardan da faydalanabilirsiniz.

Aracınızın yakıtına dikkat edin. Aracınız varsa en yakın mesafelere bile yürüyerek gitmek istemezsiniz. Ancak birikim yapmaya başlamayı düşünüyorsanız sizlere yardımcı olacak en önemli nokta yakıt tasarrufudur. Bazı mesafeler içinde toplu taşıma kullanmak cebinizde paranızın kalmasına yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir