Bira Nasıl ve Kimler Tarafından Keşfedildi?

Dünyada en fazla tüketilen içki biradır. Pek çok kişi, nasıl yapıldığına dikkat etmeksizin bira tüketir, ancak merakımızı yenemedik, araştırdık. Bira ne zaman icat edildi, kimler ve nasıl buldu? Detaylar için okumaya devam edin.

İlk Bira Mayalama Ustası Kim?

Tarihte bira, Mezopotamya’daki hayatın büyük bir parçasıydı, ancak tarihçiler Mısırlıların bira yapmayı daha eski bir uygarlıktan öğrendiğine inanıyorlardı. Bölgedeki bilinen ilk bira fabrikası, Mısır’ın doğusunda (günümüzdeki Irak) yaşayan Sümerler, Babilliler ve Asurlular’a aitti.  Fakat Mısırlılar, dünyaya kendi bira hazırlama tekniklerini yaydılar. Bira, Mısır dünyasında hem gündelik içki hem de özel günler içindi. Bir dönem o kadar popüler oldu ki, vergilendirildi, toplumsal iktidarın bir sembolü olarak kullanıldı ve zenginlerin mezarlarında korundu.

Mısır Piramitleri
Mısır Piramitleri

İlk biralarından birinin kökeni eski Çinlilere gider. M.Ö. 7000 yılına ait bir reçete; su, pirinç, bal, üzüm ve alıç meyvelerini işaret ediyordu ve de muhtemelen ekmek hazırlığı için maya fermantasyonunun bir yan ürünü olarak keşfedildi. Bir arkeolog, 9.000 yıllık bira içeceğini yeniden üretmek için bu reçete üzerinde bir bira üreticisi ile çalıştı. Sonunda meydana gelen sıvı; içki tadında, parlak renkli ve aromalı Belçika tarzı bira gibi görünüyordu.

Dünyanın ilk bira mayalama ustasının kimliği, muhtemelen bir gizem olarak kalacaktır. Bununla birlikte, yaklaşık 12.000 yıl önce ilk kez bir tarım yaşam tarzı geliştiren avcı toplayıcı kabileleri gibi ilk medeniyetlerin, bir tesadüf sonucu bira üreticisi olabileceği düşünülüyor. Büyük olasılıkla, diktikleri buğday, pirinç, arpa ve mısırı depoladıklarında, nem ve ısının fermente edilmesi ile birkaç değişime neden oldu ve bira benzeri bir sıvı yarattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir