Bilgisayar Bataryanızı Doğru Kullanmanın Yolları

Diz üstü bilgisayarlar dikkat edilmeden kullanılan bataryalar aslında en dikkat edilmesi gereken parçalardan birisidir. Doğru batarya kullanımı ile hem bilgisayarınızın ömrünü uzatır hem de sürekli batarya alma masrafından kurtulursunuz.

Bataryanın yanlış kullanımı bilgisayarın ömrünü ve kullanımını da oldukça etkiliyor. Bozuk bataryalar belli bir süre sonra bilgisayarın da deforme olmasına ve bozulmasına sebebiyet verebiliyor. Bu sebeple bilgisayarınızın ömrünün uzun ve kaliteli olması için doğru batarya kullanma tekniklerine dikkat etmek gerekir.

laptop batarya
laptop batarya

 

Doğru Batarya Kullanımı

Bilgisayarınızı ilk aldığınız zaman bataryanız takılı ve bilgisayarınız kapalı bir şekilde 12 saat boyunca şarj etmeniz gerekiyor.

Bilgisayarınızı bataryası takılı bir şekilde kullanırken %5 şarjın altına düşmemesine dikkat etmelisiniz. Şarj cihazınız takılı iken %100 şekilde dolduğu anda şarj cihazınızı bilgisayarınızdan çıkarmalısınız.

Bataryanızı nemden ve herhangi bir sıvı ile temas haline geçme ihtimalinden mutlaka korumanız gerekmektedir. Ayrıca fanınızın temizlenmemesi ve fazla ısınması bataryanızı olumsuz olarak etkiler bu sebeple fanınızın temizliğine özen göstermelisiniz.

laptop şarj
laptop şarj

 

Bilgisayarınız çalışır durumda iken bataryanızı çıkarıp takmamalısınız. Ancak bilgisayarınız kapalı iken bu işlemi yapmalısınız.

Şok işlemi dediğimiz deşarj şarj işlemini haftada 1 yapmanız bilgisayarınızın bataryasının diri kalmasını sağlar. Zaman geçtikçe bilgisayarınızın bataryası uzun süreli dayanamamaya başlayacaktır bu durumlarda şok işlemi yapmayınız. Bataryanız bilgisayarınızın kullanımını etkileyecek kadar zayıfladı ise yeni bir batarya edinip bu kurallara dikkat ederek bataryanızı ve bilgisayarınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir