Bilgisayar Fanınızı Temizlemenin Pratik Yolu

Aktif kullanılsın ya da kullanılmasın her türlü bilgisayarın fanının düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. İleride donanımsal sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız bu basit yöntemler sayesinde bilgisayar fanınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Bilgisayar çalışırken ısınan materyallerin soğumasına yardımcı olan fan eğer tozdan ve kirden tıkanmış durumda ise bilgisayarınız fazla sınır ve kaliteli bir çalışma söz konusu olamaz. Bu da bilgisayarın performansını oldukça düşürür.

fan temizliği
fan temizliği

Eğer masaüstü bir bilgisayarın fanı temizlenecek ise öncelikle bütün kablolar kasanın üzerinden çıkarılmalı. Fan bir blower ya da küçük ve yumuşak bir fırça yardımıyla dikkatlice temizlenmelidir. Blower sahibi değilseniz düşük devirde ve soğuk bir pozisyonda saç kurutma makinesiyle de fan temizliğini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Temizleyeceğini fan eğer bir dizüstü bilgisayara ait ise oldukça hassas davranmanız gerekmektedir. Küçük vidalar tornavida ile söküldükten sonra çıkarılacak olan plastik parçaların kırılmamasına özen gösterilmelidir. Sökülen fan-heatsink ana kartın soğumasını sağlamaktadır.

Temizlik
Temizlik

Bu fan-heatsink blower ya da yine yumuşak bir fırça yardımıyla dikkatlice temizlendikten sonra işlemcinin üzerinde bulunan termal macun izopropil alkollü bir bez ile dikkatlice temizlenmelidir ve işlemcinin üzeri ve yanları yeni bi termal macun ile güzelce kapatılmalıdır. Çıkarılan materyaller dikkatlice yerine monte edilmelidir. Böylelikle diz üstü bilgisayarın fan temizliğini gerçekleştirmiş olursunuz. Tüm bu işlemler yapılırken güç kaynağı kablosunun bilgisayarda takılı olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer güç kaynağı kablosunu takılı unutursanız ciddi manada elektrik çarpmasına maruz kalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir