Beyaz ve Pratik

Kutup bölgesine doğru uzanan büyük bir yarımada üzerinde bulanan İsveç, Danimarka ve Norveç İskandinav ülkeleri olarak biliniyorlar. Yaşam koşullarına soğuğun, lapa lapa karların ve buzların hakim olduğu İskandinav ülkelerinin insanları evlerini de sanki bu soğuk havayı örnek alıp döşeyince ortaya İskandinav tarzı bir dekorasyon anlayışı çıktı.

iskandinav
iskandinav

Bu tarz yerleşimlerde dışarıda sürekli görülen bembeyaz renk evlerin içine de taşınıyor. Zaten her daim kış koşullarına uyarak kapalı olan hava böylece ev eşyalarının beyazlığıyla yumuşatılmış oluyor. Ama çok yalın görünmemesi için sürekli ahşap öğelerle desteklenen İskandinav tarzı dekorasyonda böylece sadelik, beyazlık, rahatlık ve ahşabın dengeleyici yumuşaklığı öne çıkıyor.

iskandinav tarzi
iskandinav tarzi

Fazlalık Yok

Evinizde bu tarz bir dekorasyonu seçerseniz fazlalıklara yer vermeyeceksiniz. Her şeyin bir işlevi olacak. Aksesuarlar, biblolar, süslemeler yok. Aydınlatma bile sanki endüstri üretimi yapılan atölye benzeri metal eşyalara dayanacak. Parlak renkler, pastel tonların yumuşaklığı tercih edilmiyor. Renk katmak istediğinizde beyaz ve gri tonları kullanıyorsunuz. Ev hastaneye benzedi diye düşünmeden özellikle eskitilmiş ahşap kullanarak ortama bir hareket verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir